Na takzvaném Troubeckém jezeře bylo nalezeno patnáct uhynulých kusů racků chechtavých. „Naši inspektoři poslali vzorky na vyšetření Státnímu veterinárnímu ústavu v Olomouci, a ten potvrdil ptačí chřipku. V poslední době se jedná už o sedmý případ výskytu ptačí chřipky u racků,“ konstatoval Petr Vorlíček, mluvčí Státní veterinární správy.

Na Zámeckém rybníku v Chropyni došlo k hromadnému úhynu racků. 5. dubna 2023.
V okolí Přerova uhynuli racci. Nákaza ptačí chřipkou se potvrdila

„Minulý týden jsme si nechali udělat vyšetření tohoto viru a zjistili, že se jedná o nový genotyp. Ten je shodný s virem, který zabíjí racky mořské v západní Evropě. Úhyny se objevovaly ve Francii, Nizozemí a jiných zemích, a pak to začalo u nás. V minulosti, i když ho rackové pravděpodobně přenášeli, nebyl pro ně nebezpečný a nehynuli. Hynuly volavky, labutě a divoké kachny. Teď se virus změnil a je nebezpečný právě pro racky - proto dochází na některých místech k hromadným úhynům,“ vysvětlil Vorlíček.

Chovatelé se musí mít na pozoru

V případě nákazy ptačí chřipkou u volně žijících ptáků se nepřijímají mimořádná veterinární opatření. „Doporučujeme pouze chovatelům drůbeže, aby zamezili kontaktu s volně žijícími ptáky a nezavlekli si nákazu do chovu,“ shrnul.

Situaci řeší i město

Kvůli výskytu ptačí chřipky v Tovačově zasedala krizová komise města. „Na našem webu jsme zveřejnili opatření pro chovatele s tím, že si mají zajistit ochranu domácího chovu, zabezpečit krmivo a vodu. Lidé by neměli sahat na uhynulé racky, protože hrozí přenesení nemoci do jejich chovů,“ řekl starosta Tovačova Marek Svoboda.

Pověření pracovníci budou podle starosty dvakrát denně obcházet tovačovská jezera a pozorovat, zda nedochází k úhynu i jinde. „Kromě Troubeckého jezera se zaměříme i na ta ostatní, ale chlapi budou obcházet také Hradecký rybník a další vodní plochy,“ nastínil postup.

V Přerově nákaza nehrozí

Město také pomáhalo s likvidací uhynulých kusů. Podle Jiřího Šafránka z Moravského ornitologického spolku v Přerově rackové v Tovačově nehnízdí. „Velká kolonie je na pískovně u Krčmaně a je možné, že se rackové přesunuli odsud. Nákaza se před nedávnem objevila také v Chropyni a Záhlinicích. V Přerově nákaza nehrozí, protože se zde rackové v podstatě neobjevují, pouze v období tahu. Protáhli už koncem března,“ uzavřel.