„Můžu si za to sám. Naposledy jsem měl stálou práci s nadprůměrným výdělkem. Když firma padla, zkoušel jsem hledat zaměstnání jinde, ale všude mi nabízeli zhruba polovinu peněz, než jsem měl předtím, a to mi nevonělo,“ svěřil se Radek. Práci odmítal tak dlouho, až se zařadil mezi takzvaně dlouhodobě nezaměstnané. Potom se situace obrátila.

„Napřed jsem ohrnoval nos nad nabízeným zaměstnáním, a když mi došly úspory a práci jsem chtěl, nechtěl už nikdo mne. Když jste déle než půl roku bez práce, začnete být zaměstnavatelům podezřelý. Že jste asi flákač nebo co,“ vypráví Radek, který je nyní finančně závislý na svých rodičích, se kterými bydlí.

Nakonec jej postupně přijali do dvou firem, ale tam nevydržel ani celou zkušební dobu.

„Nedařilo se mi po té době bez práce chytit, tak jak by potřebovali. Byl jsem pro ně příliš pomalý, tak mě vyhodili,“ říká Radek.

Dlouhodobá nezaměstnanost

Podle aktuálních statistik Úřadu práce v Přerově, přitom dlouhodobě nezaměstnaní tvoří podstatnou část registrovaných uchazečů o zaměstnání, i když se jejich poměr mírně snižuje.

„V listopadu se počet dlouhodobě nezaměstnaných nad šest měsíců dále snížil a činil 4853 osob, což je 63,9 procent evidovaných uchazečů,“ informoval analytik úřadu práce Bedřich Šenvajc. Značnou část z toho navíc tvoří lidé, kteří jsou bez práce déle než rok. Těch je na Přerovsku celkem 3616, tedy 47,6 procent z celkového počtu.

„Průměrná délka evidence zůstala na srovnatelné úrovni a činila 22,7 měsíce,“ doplnil Šenvajc.

Celková situace na trhu práce se navzdory mírnému zvýšení počtu nezaměstnaných zlepšuje. Oproti loňskému roku jsou statistiky ve všech měsících s výjimkou ledna příznivější. Například loni v listopadu činila míra nezaměstnanosti 11,4 procenta, letos ve stejném měsíci to bylo 10,8 procenta.

Na mnohatisícové množství uchazečů u práci je ale k dispozici velmi malé množství nabízených míst. V listopadu jich bylo 313, což dělá zhruba 24 uchazečů na jeden post.

Pátkův příběh

Potíže s hledáním práce v takovéto situaci vylíčil Deníku jeden z nezaměstnaných Vladimír Pátek. „Třikrát týdně procházím několik webových stránek, nenacházím však nabídky, jejichž kriteria bych splňoval, mám jen určité předpoklady.Důvodem jsou výše uvedené, nastavené podmínky,“ popsal ve svém dopise redakci Pátek.

Ten se ve svých devětapadesáti letech cítí jako vetřelec snažící se vetřít do pracovního procesu, čímž by snížil možnost seberealizace tisícům mladých lidí. „Paradoxem, který, ať mi nikdo nevyvrací, je to, že schopných nezaměstnaných je procentuálně více než schopných zaměstnaných. Jistě nikdo nevěří, že všichni zaměstnaní jsou schopní a dobří pracovníci. O opaku se přesvědčujeme ve vrcholové i komunální politice, při jednání na úřadech. Jsou všude,“ dodává Pátek.