Vyplývá to ze závěrů Bezpečnostní rady Olomouckého kraje, která zasedala v sobotu v 9 hodin ráno. Informoval o tom mluvčí krajského úřadu Ivo Heger.

Na Hranicko, kde bylo povodněmi postiženo osm obcí hasiči dodali již 293 vysoušečů. "Prvních 200 vysoušečů je již také na Jesenicku, kde voda podle aktuálních informací z krizového štábu zasáhla osmnáct obcí. Další 200 vysoušečů je připraveno ve skladech a v případě potřeby mohou být během krátké doby přesunuty na potřebná místa," uvedl Heger.

Na Jesenicko již také dorazily zásoby desinfekčních prostředků, o které žádala tamní samospráva. Voda na Jesenicku smetla desítky lávek a kolem deseti mostů. Škody tam jdou do stovek milionů korun.

Odříznutá zůstala po ničivé vlně horní část Nové Červené Vody, Buková u Bernartic a Zálesí. Voda smetla dům v Bernarticích. Demolice hrozí však u řady domů. Pět obcí na Jesenicku, které povodně připravily o zdroje pitné vody, již dostalo cisterny k zásobování obyvatel.

"Armáda, která má na Jesenicku těžkou techniku a 25 vojáků, je připravena nasadit do práce až 400 osob. Olomoucký kraj se proto obrátil na krizové štáby v obou postižených oblastech s žádosti o sumarizaci požadavků. Armáda je schopna vyrazit na místo určení během šesti hodin," sdělil mluvčí kraje. Správa silnic Olomouckého kraje pracuje na zprůjezdnění komunikací. V sobotu se zapojí do práce tři firmy, další dvě přibudou zítra. Silničáři musejí řešit náhradu za dva důležité mosty.

"V oblasti se již pohybují odborníci, kteří rozhodnou o případném přemostění konstrukcemi poskytnutými ze státních hmotných rezerv. Tyto mosty by kraji pomohla postavit armáda," vysvětlil Heger.