Dostaveníčko si zde totiž dala strašidla, která kolemjdoucí lákala do již dvanáctého ročníku Strašidláckého reje, a nutno říct, že úspěšně, po devatenácté hodině byly na náměstí desítky návštěvníků i nejrůznějších strašidel.

Za dobu trvání si akce získala desítky věrných nadšenců. Strašidlácký rej pořádá každoročně turistický oddíl Lišáci, který organizuje celou řadu dalších akcí pro rodiče s malými dětmi.

„Chtěli jsem nějakým způsobem rozšířit činnost. Nejprve jsme dělali pohádkový les pro děti, poté jsme se rozhodli, že začneme se strašením. Ještě, než se u nás začal slavit Halloween, tvořili jsme s oddílem strašidla z dýní. Tuto tradici jsme opustili a začali jsme s novou, a ta trvá už 12 let,“ zavzpomínal organizátor akce Ladislav Župka.


Všechna strašidla si musela nejprve vyzvednout povolení ke strašení, poté začal hlavní program.

„Každý rok vymýšlíme něco nového. Opakování je matka moudrosti, proto ani letos nebude chybět výuka moderních metod strašení. Dokonce jsme zařadili i strašidláckou matematiku,“ konstatoval Ladislav Župka s tím, že v moderním světě je v poslední době veliký tlak, který samozřejmě pociťují také strašidla.

„Například zákon zakazující kouření na veřejnosti může ohrozit ta strašidla, která používají kouřové efekty,“ zdůraznil organizátor.

Akci si užily především děti, které se po náměstí proháněly v nejrůznějších kostýmech.

„Jsem tu letos poprvé. Ale strašení, to je moje. Masky si vytvářím sám podle toho, co je teď moderní,“ popsal čtrnáctiletý pirát Vít Doležel z Přerova.

S kamarádkou se zúčastnila také Klára Chalupová.

„Jsem tu s kamarádkou poprvé. Doufám, že dorazí ještě více lidí. Dnes jsem v převleku za vodnici, protože si myslím, že mě tato bytost svým způsobem vystihuje. Bílá paní by se ke mně nehodila, stejně jako princezna,“ vysvětlila se smíchem.

Poté co se strašidla ujistila, že jim čarovné předměty nedělají problém, se se světýlky přemístila na přerovské hradby, kde se pokusila společně vyvolat ducha. (job)