Dopoledne jím prošly stovky lidí, kteří si atmosféru i místo konání pochvalovali. Trhy sem zkrátka podle jejich slov patří.

„Chodívala jsem sem jako malá s maminkou nakupovat jídlo od statkářů. Bylo tu všechno, i živí králíci, kuřata nebo houby. Jsem proto ráda, že jsou trhy zase tady. K Hornímu náměstí patří,“ vrátila se do minulosti důchodkyně Jarmila Justová z Přerova.

„Chtělo by to podle mě zlepšit přístupovou cestu, u sochy Jana Blahoslava je dosti úzký chodníček. Jinak jsem ale spokojená,“ řekla další návštěvnice Eva Fajková z Přerova. Podle ní bývaly trhy v minulosti pravidelně každý pátek, ale nevadilo by jí ani konání dvakrát do týdne.

„Trochu mi tady chybí kysané zelí ve škopku, které jsem viděl prodávat v Prostějově. Lidé by to teď před svátky určitě uvítali,“ doplnil ji její manžel.

V Přerově se začaly pořádat pravidelné městské trhy v říjnu, místem jejich konání bylo ale až do listopadu centrální náměstí. „Nevýhodou je, že náměstí T. G. Masaryka je o něco menší než to Horní. Do budoucna bychom je tedy chtěli natrvalo přesunout sem,“ vysvětlil přerovský radní Václav Zatloukal (ČSSD).

Městské trhy se zde v době před Vánocemi uskuteční ještě dvakrát, na stříbrnou a bronzovou neděli.

„Nechali jsme vyrobit vyřezávaný betlém, který je na prostranství u městské galerie. I ten Horní náměstí v době svátků oživí,“ podotkl.

Zjistit reakce návštěvníků přišel v neděli také Jan Horký (SpP), který je členem pracovní skupiny, zabývající se novým tržním řádem.

„Jsem rád, že se trhy konají. Neuvěřitelně totiž oživují město. Kromě toho, že zde lidé nakoupí, staly se i místem setkávání. A to je nejdůležitější,“ pochvaluje si.

Podle něj je ale otázkou, zda by na Horní náměstí zavítalo tolik lidí i ve všední den.

„Náměstím T. G. Masaryka denně projde tak 12 tisíc návštěvníků, zatímco Horním sotva tisícovka. Podle mě je teď ale nejdůležitější, že se podařilo znovu zavést tradici, “ řekl.