Vznikat bude celý tento týden pod rukama čtyř uměleckých kovářů.

Plastiku během letošního Kovářského fóra, které je vždy předzvěstí nadcházejícího celosvětového svátku s názvem Hefaiston, zhotovují dva umělečtí kováři z Itálie Roberto Magni a Rosario Maglione společně s Egorem Bavykinem, což je Rus, žijící v Itálii. Pomáhá jim i jeden Čech - František Bláha.

„Dílo s názvem Vlna má symbolizovat neustálý pohyb. Podle autora myšlenky Roberta Magniho bychom měli být i v životě připraveni na to, aby člověk s každým takovým pohybem uměl věci přijímat, ale i dávat. Plastika by měla být kinetická, takže se bude při pohybu větru jemně chvět,“ přiblížil kastelán hradu Jan Lauro.

Tvůrci obří plastiky o velikosti 5 x 3 metry a váze osm set kilogramů začali s prací už o víkendu.

„Začínali jsme z rovných prutů, které jsme ohýbali do stran, abychom docílili tvaru, jaký je na modelu. Až budou ohnuté všechny, začneme probíjet díry pro centrální trn - a na tom bude držet celá socha. Pak začneme dílo kompletovat,“ popsal umělecký kovář František Bláha, který pochází z Pardubic.

Mezinárodní tým mistrů černého cechu pracuje na monumentální plastice od rána až do večera tak, aby byla do týdne hotová.

„Manipulace s jednotlivými díly, které jsou hodně těžké, je ale náročná, takže je to dost pracné a musíme zabrat,“ dodal s úsměvem.
Záměrem tvůrců je, aby se plastika vlny ve větru hýbala.

„Používáme tento opravdu mohutný materiál, ale zároveň chceme, aby se socha po svém dokončení hýbala,“ nastínil svou představu Roberto Magni.

Nový monument ozdobí některé z nádvoří hradu Helfštýna.

„Zatím ale ještě nevíme, kam ho přesně umístíme, protože během Hefaistonu bude na druhém nádvoří vystaveno kolem dvou stovek exponátů. Místo pro plastiku tedy najdeme až později,“ poznamenal kastelán Jan Lauro.

Změny kvůli rekonstrukci

Na celosvětové setkání s názvem Hefaiston, které se koná nadcházející víkend, dorazí na pět set uměleckých kovářů.

Kromě tvůrců z Itálie, Německa či Rakouska přislíbili účast i mistři černého cechu ze Spojených států amerických či Austrálie. Kvůli rekonstrukci renesančního paláce na čtvrtém nádvoří ale čekají návštěvníky změny.

„Rozhodli jsme se zpřístupnit výpadní branky a využít travnaté plochy při vnějším okruhu hradeb. Na příchozí tedy čeká exteriérový okruh,“ upřesnil kastelán.

Největší evropské setkání kovářů se uskuteční od pátku 24. do neděle 26. srpna a brány hradu se otevřou v 9 hodin.

Návštěvníci nepřijdou ani tentokrát o doprovodné koncerty. V pátek 24. srpna zahraje od 18 hodin na nádvoří kapela Happy To Meet, v sobotu od 17 hodin se mohou lidé těšit na koncert skupiny Vltava a od 20 hodin zahraje Fast Food Orchestra.