Ten je již tradiční přípravou na Setkání uměleckých kovářů Hefaiston který se na hradě Helfštýn uskuteční již následující víkend.

V rámci pravidel Kovářského fóra se na hrad zve vždy jeden z evropských uměleckých kovářů, který zde po celý týden za daných pravidel pracuje na jednom svém díle, které je poté v areálu hradu poprvé vystavováno v průběhu Hefaistonu.

Podle pravidel pracuje kovář za stravu a ubytování. Materiál mu poskytuje Muzeum Komenského v Přerově. Vykované dílo po dokončení náleží hradu Helfštýn a stává se tak součástí jeho expozice.

„Letos jsme ke spolupráci přizvali uměleckého mistra kováře Igora Kitzbergera, který se spolu se svým otcem Václavem a synem Kristiánem Kitzbergerem pokusí vytvořit netradiční sochu ležícího Jana Amose Komenského. Při poslední účasti na Kovářském fóru v roce 1998 zde Igor Kitzberger zanechal opravdu skvost uměleckého řemesla v podobě čtvrtého světového vyobrazení Paganiniho, který je dosud vystavován na čtvrtém nádvoří hradu,“ pronesl s pýchou na zahajovacím ceremoniálu František Hýbl, ředitel Muzea Komenského v Přerově, které spravuje Státní hrad Helfštýn.

Igor Kitzberger má za sebou již asi dvacet vyobrazení Komenského v různých podobách, ale na ležícího učitele národů ho přiměla až správkyně hradu Marcela Klekerová, která s tímto návrhem přišla už před 15 lety.

„Poprvé jsem sochu Komenského dělal jako svou diplomovou práci, spíše mi to bylo přikázáno z úst pana profesora Kulicha. Od té doby mám za sebou Komenského v různých podobách a polohách, ale ležící socha vůbec bude pro mě premiéra.

Je to poměrně velké sousto, proto nemohu s určitostí slíbit, že dílo dokončím v daném časovém termínu. Každopádně neúspěch by byl pro mě zklamáním. Naučil jsem se ale věci zbytečně neuspěchat, tím se vše jen pokazí.

Jako materiál použiji bronz a dále z něj plech, kulatinu, trubky a drát. Nebudu používat techniku odlití, ale vypracovávání bronzového plechu a drátu. Za pomoci techniky kování a tepání budu jednotlivé díly k sobě přikládat a svařovat.

Velikostně bude mít socha asi 90 centimetrů na výšku a 1,6 metrů na délku. Vážit bude zhruba 150 kilo,“ prozradil postup své práce Igor Kitzberger.

V práci mu budou pravou rukou otec a syn.

„Mám tři syny, ti dva starší inklinují spíše k hokeji, i když jeden z nich se učí zámečníkem a tak možná bude stejně jako já pokračovat v Turnově na umělecko-průmyslové škole. Ten mi také bude letos na Helfštýně pomáhat,“ řekl Kitzberger. Socha bude podle slov správkyně hradu Helfštýn Marcely Klekerové umístěna na druhém nádvoří hradu.

Historická hudební formace Codex z Přerova provedla slavnostním zahájením letošního Kovářského fóra.

Ředitel Muzea Komenského František Hýbl čerpá z Kitzbergerovy sochy Paganiniho velkou inspiraci.

Igor Kitzberger bude se svým otcem a synem pracovat na soše ležícího J. A. Komenského.