„Nejdříve přilétají samci, kteří se snaží co nejdříve obsadit své původní hnízdo, a později se objeví i samice. Zimu trávili v jihovýchodní Africe, a tak urazili trasu dlouhou tisíce kilometrů," uvedl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

První čáp se letos objevil už 16. března v Olomouci a druhý 18. března v Tovačově na Přerovsku. Další přiletěl 23. března na hnízdo v Dřevohosticích a následujícího dne se zabydlel jiný také v Radslavicích. Hned dva černo-bílí krasavci usedli o něco později i na hnízdo v Kokorách. Podle členů Moravského ornitologického spolku se budou postupně objevovat i na dalších místech.

Čáp bílý je všeobecně známý pták, ale i přesto si jej lidé občas pletou s volavkou popelavou nebo volavkou bílou. Obě tyto volavky se v zimě vyskytují v polích, kde loví drobné hlodavce.

Čáp bílý má narozdíl od nich mohutný červený zobák, červené nohy a černé letky v křídlech.

Pokud někde uvidíte svého prvního letošního čápa bílého, tak můžete pozorování zaznamenat také na stránkách mezinárodního projektu s názvem Jaro ožívá: www.springalive.net.

„Lidé zde naleznou spoustu zajímavých informací, a to nejen o čápech. Každá zúčastněná země má svou národní jazykovou verzi, kde lze na příslušných mapách a v tabulkách vidět, jak postupně přilétají vybraní tažní ptáci do Evropy," uzavřel Jiří Šafránek