Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Hané řepka, kam se podíváš. Bionafta však skončila

Olomoucký kraj – V krajině Hané opět zaujímá velkou zemědělskou plochu řepka olejka. Jedním z důvodů jsou biopaliva. I když řepce se zatím daří a pěstitelé opatrně předpovídají nadprůměrné výnosy, bionafta ze stojanů čerpacích stanic na Olomoucku neteče. Přesněji vysokoprocentní bionafta. Nikdo ji totiž nechce a prodej se pumpařům přestal vyplácet.

8.6.2016
SDÍLEJ:

Řepková pole pod Sv. Kopečkem u OlomouceFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Kamiony a autobusy opět jezdí na „normální" naftu.

„S vysokoprocentní bionaftou jsme skončili už dávno. Kde ji dnes natankujete? V zimě ji v Olomouci měly dvě pumpy: jedna na výpadovce na Mohelnici a druhá směrem na Lipník. Už se však nevyplatí, takže ji nekoupíte nikde," popisoval včera vedoucí jedné z olomouckých čerpacích stanic. Jméno zveřejnit nechtěl s odkazem na tiskovou mluvčí společnosti.

Biopaliva skutečně zmizela. Nejen ze stojanů na Olomoucku. Od počátku letošního roku postupně napříč Českem.

„Paliva s vysokoprocentním obsahem biosložky jsme zcela vyřadili z nabídky," potvrdila mluvčí společnosti Čepro Lenka Svobodová.

„My bychom je prodávali bez problémů, ale zákazníci je přestali kupovat," poznamenala.

Proč by to také dělali. V lednu byla v Česku zrušena její daňová podpora a cena vysoce koncentrované nafty se významně navýšila. Například společnost Arriva Morava do konce roku 2015 využívala stoprocentní biopaliva v přepravě z více jak 50 procent.

„Zrušení daňového zvýhodnění pro nás znamenalo přechod ze 100 procent na standardní naftu," sdělila Olomouckému deníku Pavla Struhalová, předsedkyně představenstva Arriva Morava.

Stroje s bionaftou nedojely z práce 

Cena B100 totiž v lednu vzrostla o více než 3,50 Kč. „Stala se tímto nezajímavou," dodala.

Zemědělci, kteří pěstují řepku olejku, vztah k vysokoprocentní bionaftě neměli ani před skokovým daňovým navýšením. Někteří ji sice natankovali, ale záhy ji zavrhli.

„Nevyhovovala nám. Jednou jsme to zkusili, ale žádný stroj se nám nevrátil do podniku. Museli jsme čistit palivovou soustavu, filtry všechno," popisoval zkušenost starou zhruba osm let předseda Zemědělského družstva Dub nad Moravou Jan Spáčilík.

Že by pěstitelé mohli být biti na tom, že v lednu v Česku na nátlak Bruselu skončilo zvýhodnění vysokoprocentního biopaliva, nemyslí. Do výkupních cen se to nepromítne.

„Dopad může mít jedině opět enormně vysoký výnos. Řepky jsou velice pěkné a je jich zaseto hodně. Může nastat přetkal," uvažoval předseda dubského družstva Spáčilík.

„Česká republika není velkým trhem, aby mohla s cenou řepky něco udělat," potvrdil Václav Koutný, předseda Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje.

Bionafta se sice vyrábí z řepkového oleje, ale lze získávat i ze sójového či palmového oleje. Z polí na Hané však neputuje řepka pouze do bionafty.

„Většina v tuzemsku vypěstované řepky jde na export, je to zásadní exportní komodita, přičemž z většiny slouží k potravinářským účelům. V Česku největším odběratelem je Agrofert a strategickou lisovnou je Setuza," připomněl Koutný.

Zemědělci pěstují řepku olejku i proto, že jde o důležitou předplodinu. Zemědělci musejí dodržovat osevní postupy a plodiny na pozemcích střídat.

Biopalivo? Spíš zátěž pro přírodu

Do budoucna by se přitom měla plocha řepky v Česku zmenšit. Podle vládou schválené strategie zemědělského sektoru do roku 2030 o desítky tisíc hektarů. Více podpory má jít do živočišné výroby.

„Jaké biopalivo? Když si spočítáme skutečné náklady a použitou chemii, vychází nám zátěž pro životní prostředí," podpořil strategii Václav Koutný.

I když pěstitelé řepky se dopadů kvůli výpadku prodeje vysoceprocentní bionafty obávat nemusí, problém může mít celé Česku.

Zavázalo se snižovat emise skleníkových plynů a „pouhé" přimíchávání biosložky ke splnění mezinárodních závazků stačit nemusí – biopaliva se týkají všech motoristů, kteří tankují v každém litru nafty zhruba šest procent bionafty a v litru benzinu čtyři procenta bioetanolu.

Do roku 2020 mají členské země nahradit šest procent ze spotřeby paliv v dopravě obnovitelným zdrojem.

Autor: Daniela Tauberová

8.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Řidič chtěl vycouvat, srazil stařenku

Rondely v centru Přerova jsou po opravě už průjezdné
14

Sláva! Rondely v Přerově už jsou průjezdné

Nejlepší turistickou akcí kraje je Hefaiston, bodovala i restaurace v Přerově

Celosvětové setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston na hradě Helfštýně, které má už šestatřicetiletou tradici, se stalo nejlepší turistickou akcí Olomouckého kraje.

Přerovský oslavenec Plášek: Jsem rád, že si na dědka vzpomněli

Byl to jeho večer. Hokejista Přerova Karel Plášek v den utkání s Prostějovem slavil 44. narozeniny a oslavy mu vyšly parádně. V jeho režii probíhal samotný zápas, i následné oslavy s přerovskými fanoušky.

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ Všechovice a Osek nad Bečvou

Ojedinělý seriál Deníku Naši prvňáci pokračuje dalším dílem. Ve vašem Deníku tak ve středu najdete další výjimečné tablo našich nejmenších školáků.

Voliči z některých okrsků v Přerově zamíří k urnám jinam

Už v pátek 20. října úderem druhé hodiny odpoledne se otevřou volební místnosti a lidé budou moci vhodit svůj hlas kandidátům do Poslanecké sněmovny. V Přerově se bude volit jako obvykle v jednapadesáti okrscích, některé z nich ale občané nenajdou na tradičních místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení