Projekt je výjimečný v tom, že počítá se zapojením žáků čtyř základních škol. Dvou přerovských - ŽS Svisle a ZŠ Za mlýnem - a dvou venkovských ve Vlkoši a Želatovicích.

„Žáci k nám budou jednou za čtvrt roku docházet do laboratoře chemie, ale i učeben fyziky i cizích jazyků. Spolupracujeme také s firmami Precheza a Veolia, které budou dělat na naší škole přednášky,“ přiblížila projekt ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková.

Ředitelé základních škol možnost spolupráce s gymnáziem jedině vítají.

„Tím, že si naši žáci vyzkoušejí výuku v prostorách s lepším vybavením, mohou rozvíjet své vzdělání v oboru, který je zajímá,“ soudí Miroslav Fryštacký, ředitel ZŠ Svisle.

Modernizace učeben na gymnáziu už byla nutností - studenti se totiž učili v prostorách, do nichž se od devadesátých let neinvestovalo.

„Po letech užívání už byly zastaralé. Učebnu fyziky i chemickou laboratoř bylo nutné vybudovat téměř od základů včetně rozvodů elektřiny, vody a plynu. Součástí projektu jsou i moderní pomůcky, které musejí odpovídat současným standardům na bezpečnost žáků a provoz školy,“ vylíčila zástupkyně ředitelky Pavla Kadaníková.

Bývalí i současní zaměstnanci Meopty, ale i přátelé a obdivovatelé Paula Rausnitze zapalují svíčky u pietního místa, které vzniklo u stromu Paula Rausnitze na prostranství před firmou. Podepisují se i do kondolenční knihy na recepci.
Meopta truchlí za Paulem Rausnitzem

Zvýší se interakce učitel - žák

Podle ní ale na jazykově zaměřeném gymnáziu nejcitelněji chyběla moderní jazyková laboratoř.

„Každý žák má teď v učebně vlastní pracoviště, sluchátka, a se svým vyučujícím může bezprostředně komunikovat jen on sám a nikdo jiný ho neslyší. Posílí se tak interakce učitel - žák a studenti jsou do výuky zapojeni po celou hodinu,“ přiblížila.

Kromě angličtiny, němčiny, ruštiny a francouzštiny je na škole i zájmový útvar - latina.

Modernizaci učeben vítá i město Přerov.

„Venkovské školy nemají možnost pomoci si technickým vybavením, a pokud se dohodly a budou sem dojíždět, tak je to výborná věc pro zkvalitnění výuky. Pokud pro ně bude gymnázium dělat takový servis, tak je to určitě dobré,“ zhodnotil náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS).

Kraj hodlá investovat do oprav a modernizace středních škol v Přerově i v příštím roce.

„Náš příspěvek byl deset procent z tohoto projektu, což je zhruba 470 tisíc korun. Za tyto finanční prostředky plus dotace se udělal obrovský kus práce. Další injekce míří i na Gymnázium Jakuba Škody v Přerově, kde se počítá s opravou fasády za zhruba 20 milionů korun,“ uzavřel náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ladislav Hynek.

Spolkový dům historie a řemesel otevřeli koncem října v Tučíně - Vesnici roku 2009.
Jak vypadal hanácký grunt? V Tučíně si teď můžete podojit i maketu krávy