Jen to nejlepší chtějí rodiče pro své děti. V dnešní době to většinou znamená vzdělání a práci. Jenže, co když při výběru střední školy opomenou jeden fakt – a to uplatnění v oboru? V poptávkách zrovna nefigurují humanitní oblasti, právě ty jsou ale studenty hojně vyhledávány.

„Potřebujeme lidi se strojírenskou, stavařskou profesí. Je to i na rodičích, aby dítě přesvědčili. Také v těchto oborech mohou dále studovat. Je to i dnešní dobou, lidé mají v sobě určitý psychologický blok, co se týká manuální práce. Přitom si myslím, že tyto profese bývají dobře zaplaceny," zmínila Ilona Kapounová, ředitelka Úřadu práce v Přerově.

Průmyslovka a gastronomie

Její slova nepřímo potvrdil Vilém Zeiner, ředitel Střední průmyslové školy stavební v Lipníku.

„Uplatnění na trhu práce je u našich absolventů takřka stoprocentní. Zájem o studium na naší škole je stále stejný – třídy otevřeme, ale umístili bychom i více studentů. Hlavně techniků bude v budoucnu málo, přitom podpora ze státu a kraje přichází, rodiče by ale mohli reagovat pružněji," vysvětlil.

Srovnatelný počet zájemců s předchozími lety uvádí také Střední škola gastronomie a služeb v Přerově. Žáci devátých tříd tady mají na výběr obory hotelnictví, kosmetické služby, vizážista, kadeřník nebo kuchař-čísník.

„Stáže i pracovní nabídky sice jsou, ale je to jiná situace než u technických oborů – tam může zaměstnavatel nabídkou desítky pracovních míst, ale třeba u kuchařů a číšníků je to pár míst," řekl ředitel školy Martin Kovář.

Gymnázia

Velký počet přihlášek přijala tradičně obě přerovská gymnázia. V letošním roce se navíc školy připojily k jednotným celostátním testům, které připravil CERMAT (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání).

„Přihlášek na čtyřleté studium je zhruba dvojnásobek, než je naše kapacita," konstatoval ředitel gymnázia Jakuba Škody Jan Raška.

Vedle snahy o získání všeobecného vzdělání, si dobře vede i pedagogické zaměření. Například u oborů předškolní a mimoškolní pedagogika, kde škola v Denisově ulici v Přerově otevře dvě třídy po třiceti žácích, se sešlo na 150 přihlášek.

„O tento obor je zájem každý rok. Dobrá zpráva pro nás je, že učitelek mateřských škol je stále málo, takže studenti uplatnění najdou. Stejně jako z gymnázia jich také hodně pokračuje na vysoké školy," přiblížila Romana Studýnková, ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy.

Sečteno a podtrženo, studií by se měli žáci držet, je potřeba ale promyslet, do jakého odvětví budou vkládat svůj čas a naděje.