„Sedmý ročník Zubrfestu začal kolem deváté ráno Dožínkovou slavností, a to předáním dožínkových věnců,“ uvedl začátek festivalu Petr Hermély, manažer marketingu přerovského pivovaru Zubr.

Na dopolední dožínkovou slavnost poté navázal program samotného Zubrfestu.

A co by to bylo za festival, bez dobré hudby, která by mu dodala tu správnou atmosféru. Letošní akce se mohla pochlubit dokonce dvěma scénami, hlavní a nezávislou.

„Oficiálně festival zahájila kapela November 2nd s hosty ze Spojených států amerických a od půl čtvrté si mohli všichni příchozí poslechnout slovenskou kapelu Tublatanka,“ představil hudební hosty Hermély.

Podle jeho slov padla volba na slovenské rockery po úspěchu loňského vystoupení skupiny Katapult, které mělo obrovský úspěch.

V šest hodin už potěšila své fanoušky česká rocková legenda Citron.

Guláš s haluškama

Hojná účast nebyla jen v řadách účastníků, dorazilo i velké množství soutěžících.

„Dohromady jsme tu měli 34 stánků s gulášem, z toho čtrnáct se fakticky účastnilo soutěže, kde odborná porota hodnotila kvalitu guláše, ostatních dvacet soutěžících vařilo pro návštěvníky, ti je poté mohli ocenit hodem kuličky do přichystaných nádob,“ shrnul Hermély.

Za zajímavost jistě stojí zmínka o týmu z Ruska, který vařil ruský boršč, přijel i polský tým se svým národní jídlem zvaným žurek a družstvo ze Slovenska, které vařilo guláš s haluškami. „Letošní festival měl tedy mezinárodní punc,“ dodal manažer.

Pátá hodina večerní už byla ve znamení vyhlášení vítěze. Tím se nakonec stal právě tým Tajchári ze slovenské Podbrezové, se svým haluškovým gulášem. V druhé kategorii, kde guláše „známkovali“ návštěvníci, se vítězem stala skupina Frog Divers z Přerova.

Na své si přišli i milovníci zlatavého moku. Festival nabídl celkem čtrnáct druhů piva, včetně několika novinek. A i přesto, že stánků s pivem bylo v areálu velké množství, tvořily se občas dlouhé řady čekajících.

„Čekám tady už přes dvacet minut, ale co se dá dělat, je horko a guláš je nutný prolít dobrým pivem,“ konstatoval situaci jeden z příchozích Lukáš Vejdělek, který na akci přijel až z Prostějova.

Maminky s dětmi však byly spokojené. „Jsme tady s kluky už potřetí, líbí se nám tady také proto, že je můžeme vzít sebou, na skákacím hradu se unaví poměrně rychle,“ podotkla trošku s úsměvem Eva Novotná z Přerova.

Akce měla navíc i charitativní charakter. Patnáctitisícový výtěžek ze vstupného byl věnovaný na provoz chráněné dílny jedné z přerovských charitních organizací.