O to víc zarážející je proto případ, na který ve čtvrtek upozornil Deník: šlo o fotografii kroměřížského bytu v exekuci, kterou Exekutorský úřad Přerov umístil na internet – včetně snímku malého dítěte.

Fotka asi dvouletého batolete se totiž objevila mezi fotografiemi draženého bytu na kroměřížském sídlišti Oskol.

Podle mluvčího přerovského exekutorského úřadu Davida Taly pochybil zřejmě soudní znalec, který fotky pořídil a umístil na webové stránky s nabídkou nemovitostí v dražbě.

„Zřejmě mu to uniklo. V takových případech nás stačí kontaktovat a ihned na to reagujeme. Taková fotografie na stránky nepatří," přiznal Tala. Po upozornění Deníku byla také inkriminovaná fotografie skutečně obratem z webu stažena.

Podle odborníků je zveřejňování podobných snímků bez souhlasu zákonného zástupce dítěte naprosto v rozporu s legislativou. Některými takovými případy se pak mnohdy zabývá přímo i Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOU).

„Pokud je fotografie dítěte spojená s dražbou bytu, v pořádku to rozhodně není. Záleží na okolnostech případu, které by se v případě ohrazení rodičů musely prošetřit. Po-dle občanského zákoníku na to mají právo," zhodnotila pro Deník ve čtvrtek případ Hana Štěpánková z UOOU.

Stejně negativně hodnotí byť i nechtěné zveřejnění fotek dětí také kroměřížská sociální pracovnice Ivana Sovadinová. Snímky mohou být podle ní zveřejněny jen se souhlasem rodičů, na veřejně přístupných stránkách je totiž může kdokoliv zneužít.

„Pokud fotografie není odsouhlasena zákonným zástupcem, rozhodně to není v pořádku. V nabídce je byt, ne dítě. Takové snímky by měly být ihned staženy," uzavřela Sovadinová.

Setkali jste se někdy s podobným pochybením ze strany exekutora? Napište nám nebo diskutujte pod článkem.