Důvod je prostý. Časté střídání stráží na ministerstvu dopravy dostalo Přerov do situace, kdy už vlastně neví, jakému slibu má věřit. Například stavba dálnice mezi Přerovem a Lipníkem měla začít už loni. Nevydařený tendr na dodavatele stavby ale nakonec pozastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Antimonopolní úřad zřejmě navrhne výběrové řízení zrušit, a tím se zahájení stavby tohoto úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem opět oddálí," zmínil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Kvůli nestabilní politické situaci a předčasným volbám město v tuto chvíli nemá s kým jednat o dobudování strategického úseku mezi Říkovicemi a Přerovem. Právě ten by pomohl odvést tranzitní dopravu z centra města. „Čekáme až na novou vládu," poznamenal Michal Zácha.

Nejasnosti kolem dobudování dvou posledních úseků dálnice D1 na Přerovsku proto donutily přerovské radní jednat o jiné variantě. Tou je v minulosti často skloňovaná stavba vnitřního průtahu městem.

Zahrnuje dvě akce – mimoúrovňové křížení v Předmostí a takzvaný průpich. Ten má začínat na křižovatce ulic Komenského, Velké Novosady a Kojetínská a vést přes průmyslový areál společnosti Juta s napojením na Tovární ulici u autobusového nádraží.

Které objekty by měly jít k zemi?

Kvůli stavbě průpichu by měly padnout tři objekty v ulici Komenského, několik dalších v areálu Juty a dvě nemovitosti v Kramářově ulici.

„V současné době je příprava této stavby přerušena. Společné memorandum kraje, města a Ředitelství silnic a dálnic ji ale může vrátit zpět do hry a pomohlo by také při dalším jednání s ministerstvem dopravy," upřesnil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Podle memoranda by tuto investici společně zajistily tři subjekty – město Přerov a kraj by se podílely na projekční přípravě a výkupu pozemků, Ředitelství silnic a dálnic by pak realizovalo vlastní investici.

„Za účelem zbudování vnitřního průtahu městem už byl zbudován most Legií, v příštím roce se zahájí stavba kruhového objezdu na ulici Dluhonskou, který by pak pokračoval dál na mimoúrovňovou křižovatku v Předmostí," doplnil mluvčí.