Mluvené slovo kazatele Petra Janouška střídají romské křesťanské písně. Hudbu zajišťují členové romské kapely Imperio.

„Sloužím bohoslužbu v češtině, texty písní jsou v romštině,“ říká Janoušek.

Na první takové akci, která se konala v centru Armády spásy na ulici 9. května, přišly zejména ženy s dětmi z azylového domu.

„Bylo tam asi třicet lidí. Při druhé, srpnové bohoslužbě přišlo už nějakých pětačtyřicet lidí. Vítán je každý, komu se líbí romská hudba,“ dodává Janoušek.

Již od druhého „zkušebního“ setkání se součástí bohoslužby stala hudba romských muzikantů. Janouškův zpěv doprovodili Marian Dirda, Milan Klempár, Pavel Mirga a Ivan Kandráč.

„Jako muzikanta mě těší, že se mnou zpívá čtyřicet, padesát lidí najednou. A z lidského hlediska je příjemné být mezi lidmi, kteří v něco věří,“ pochvaluje si zážitek z bohoslužby Milan Klempár.

Pozvání hrát při duchovním setkání přijali prý členové Imperia na základě dlouholeté spolupráce s Armádou spásy.

„Určitě bohoslužby podpoříme i nadále svou účastí,“ dodává Klempár.

Kazatel chce speciální mše častěji

V budoucnu by kazatel Janoušek rád pořádal bohoslužby častěji než jen první neděli v měsíci. „Chtěl bych takové setkání každý týdne,“ říká.

Přerovští důstojníci Armády spásy navštívili v minulosti městečko Margate na jihovýchodě Velké Británie. V tomto místě žije řada českých a slovenských Romů, kteří zde našli druhý domov. Tamní sbor vedou Kathrin a David Blowersovi, kteří dlouhou dobu pobývali v Česku a naučili se mluvit česky.

„V mezinárodním měřítku jsme církev, české zákony nám to ale neumožňují. Na to je nás málo,“ vysvětluje Janoušek.