„Anenská pouť má dlouhou historii, kaple na hřbitově je totiž zasvěcena svaté Anně. Hodně se k nám vracejí právě rodáci, kteří tu mají příbuzné, nebo přijedou jen proto, že tady kdysi žili a chtěli pouť navštívit," vysvětlila předsedkyně osadního výboru v Drahotuších Vlasta Zapatová.

Kromě klasických pouťových atrakcí a stánků s nejrůznějším zbožím se lidé zastavovali také ve stinném zákoutí u kostela. Místní hospodyňky sem mohli odevzdávat své vzorky do soutěže o nejlepší koláč, která se letos v obci konala vůbec poprvé.

„Každý účastník dostane jako dárek knihu o Drahotuších, která byla vydána ke 730. výročí obce. Protože ji už ale někteří doma mají, poskytlo nám město Hranice také publikaci o hřbitovu, která je velmi zajímavá a lidé se v ní dočtou o jménech svých sousedů nebo předků," doplnila Vlasta Zapatová.

Ukázky historických řemesel předvádělo už tradičně malým i velkým návštěvníkům studio Bez kliky. „Děti si mohou vyzkoušet práci hrnčíře, ale máme tu také mincovnu a historický tiskařský lis – tentokrát ne Gutenbergova typu, ale příklopový z konce devatenáctého století," popisovala Pavlína Wolfová ze studia Bez kliky.

Zájemci si mohli vytisknout znak Drahotuš, nebo napsat na papír slovo gotickým písmem. Novinkou byla i ukázka mlynářského řemesla. „Je tu i mincovna a historická kafírna, ve které si lidé upraží vlastní kávu. Máme zelená zrna a historickou pražičku, takže pokud vydrží točit klikou minimálně deset minut, odvezou si domů balíček vlastní kávy," doplnila.

Pozornost nejmenších návštěvníků upoutala lukostřelba, kterou předváděli členové historického spolku Kirri v Litovli. „Nechceme, aby to byla jen pouťová atrakce, ale aby se děti naučily střílet a viděly, že není luk jako luk. Dříve vyráběl luky na míru lukař, a to podle výšky a váhy člověka," řekl David Křížan, který přítomné zasvěcoval do historie.

„Vysvětlujeme, jaké bylo příslušenství lučištníka a rozdíly mezi jednotlivými šípy. Jiné byly na kachny, jiné na šlachy koní nebo na lodě. Zápalné šípy mohli v minulosti používat na nedalekém hradě Helfštýně," doplnil. Po otestování svých dovedností mohli malí návštěvníci zhlédnout ve stanu loutkové divadlo.