„Pořád mě nutí, abych si zřídila účet, ale všichni důchodci na to mají větu: Na co účet? Kvůli zdraví ale asi budu muset uvažovat o radikální změně,“ říká seniorka. Největší nápor byl podle ní na poště u nádraží počátkem července, kdy se nový systém teprve „zajížděl“. Dnes je situace o poznání lepší.

„Obvykle bývá plno, ale zatím jsem se nesetkala s nějakou nervozitou, nebo že by někdo řekl: Bábo, co tady s tím čaganem chceš? Když jsem šla ale pro důchod, čekala jsem hodně dlouho. Záleží hlavně na tom, kolik je tam Romů, ti totiž většinou chodí s celými rodinami, takže to minule trvalo hrubě přes hodinu. Většinou fungují jen tři přepážky,“ popisuje.

Podle ní už to má většina Přerovanů po prvních týdnech „vychytané“. „Vědí, že když přijdou po jedné hodině odpoledne, tak nemusejí dlouho čekat. Snažila jsem se jít vždycky kolem jedenácté. Postála jsem si tady frontičku i hodinu, ale jen jednou nebo dvakrát,“ prozrazuje seniorka. Té je líto, že pošty v Předmostí a na Trávníku skončily. „Je to velká škoda,“ míní.

Ilustrační foto
Přerovští dlužníci dostanou šanci. Díky dalšímu Milostivému létu

Čekací doba je dnes na poště u nádraží v méně vytížených časech zhruba deset minut. „Problémem jsou lístky. Nevyznám se v tom. Chci poslat doporučeně dopis, tak to zadám, ale vyjede mi papírek s nějakým číslem - nevím tedy, k jaké přepážce jít. Tak čekám a všichni mě předbíhají, až zjistím, že bude rychlejší jít rovnou k okénku,“ dělí se o své zkušenosti starší muž.

Většina seniorů je ale spokojená. „Na poštu chodím málo, a když už jdu, tak spíše na Masarykovo náměstí. Teď jsme tu byli chvilinku. Bylo to raz dva, sotva jsem přišla, už mě brali,“ popisuje Mirka Gerliková z Přerova.

Služeb pošty využívá jen výjimečně Eva Mazurová z Přerova. „Jdu si jen vybrat peníze, mám internetové bankovnictví, takže mě to netrápí,“ zmiňuje seniorka. Většina lidí se shoduje na tom, že dokud je na poštách prázdninový provoz, tak obavy z dlouhého čekání nemají.

Restaurace U Bukáčků v Přerově.
Kartou nebo cash? V Přerově se platí hotově jen někde

„Horší to bude v zimě, jakmile se sem všichni nahrnou. Myslím, že důchodci z Penčic nebo Čekyně, kteří jezdili dříve do Předmostí, začnou také uvažovat o zřízení účtu,“ uvažuje nahlas žena středního věku. „Našim jsme to radili, ale nechtějí o tom ani slyšet,“ podotýká.

Pobočky dvou přerovských pošt - na Trávníku a v Předmostí - se uzavřely od července a pracoviště, která zbyla, se na to v předstihu připravila.

„Nový režim je takový, že zásilky, které se dříve ukládaly na poště v Předmostí, se nyní ukládají na poště u nádraží. Ty, co se ukládaly u Zubra, jsou pak na Kratochvílově ulici. Klienti mohou v případě zájmu požádat o změnu ukládací pošty - pokud jim to nevyhovuje,“ vysvětluje vedoucí pošty v Přerově Petra Vlachová. Na přepážkách obou zbylých pošt je podle ní jeden člověk navíc. „Posílený provoz už tu bude nastálo,“ shrnuje.

Uzavírka části silnice v ulici 9. května v Přerově kvůli rekonstrukci kanalizace zvýšila provoz v přilehlých ulicích. Kamiony někdy v nočních hodinách zabloudí i do vilových čtvrtí v okolí hřbitova.
Kamiony pod okny a porušování zákazu: první týden uzavírky v Přerově nezklamal

Hlavním problémem, se kterým dnes zápasí senioři a lidé na vozíku, je chybějící bezbariérový přístup na poště v Kratochvílově ulici. Delší čekací lhůty jsou zde v nejvytíženějších ranních hodinách jen u specializovaných přepážek ČEZu.

Na nutnost bezbariérového přístupu upozorňoval už dříve primátor města Petr Vrána (ANO), který na vedení pošty apeloval, aby přístup do budovy zajistilo. „Nájezdová plošina prochází rekonstrukcí, a proto je mimo provoz. Oprava potrvá do září,“ uzavírá vedoucí pošty Petra Vlachová.