Město, které památku vlastní, hledá řešení – případná investice na rekonstrukci by pravděpodobně přesáhla částku sto milionů korun.

Piaristická kolej v Lipníku nad Bečvou vznikla v roce 1634.

Ke koleji byl od počátku přidružen noviciát, v rozlehlém areálu fungovala škola, knihovna, oratorium, byty řeholních kleriků i žáků. Činnost koleje byla ukončena v roce 1884, objekt byl poté proměněn na byty a sýpky.

Piaristický klášter v Lipníku nad BečvouNení tajemství, že celý areál, který je na seznamu kulturních památek, již několik let chátrá. Mezi lety 2005 až 2012 se snažilo neúspěšně zachránit tuto kulturní památku dnes již zaniklé sdružení Piaristická kolej.

Za oživení prostoru a obnovení jeho historické podoby teď bojuje devětašedesátiletá Libuše Křenková z Lipníku nad Bečvou. A její plány nejsou skromné.

„Chci vytvořit komunitní centrum s mezinárodní účastí, penzion i muzeum věnované historii města. Ráda bych obnovila tradiční řemesla, otevřela multimediální středisko, jehož součástí bude výtvarný ateliér nebo taneční výuka," vysvětlila. Na nápadech k využití objektu se 175 místnostmi spolupracuje s architekty i historiky.

Východnímu křídlu hrozí zřícení

Na setkání, jež sama iniciovala, chce kromě historie představit budoucí plány, o které se chce zasadit. To proběhne ve čtvrtek od 18 hodin v prvním patře katolického domu v Lipníku nad Bečvou.

„Chci vyzvat lidi, aby o tom věděli. Musí se okamžitě začít něco dělat, než nám to spadne na hlavu," upozornila.

Havarijní stav významné památky dokládá i Hana Myslivečková z Národního památkového ústavu.

„Východnímu křídlu západní kvadratury koleje hrozí zřícení. Bezodkladnou obnovu nejvíce ohrožených partií objektu, při zachování všech jeho památkových hodnot a nalezení vhodného využití areálu jako celku, považujeme v současné době za naléhavou," uvedla historička, v jejíž kompetenci jsou právě památky v Lipníku nad Bečvou.

Město: Pro nás příliš veliké

Objekt patří městu. „Klášter je poslední památkou ve městě, která není opravená. Zatím jsme pro něj nenašli využití," přiznal starosta Miloslav Přikryl.

Podle jeho slov je objekt na město o velikosti Lipníku obrovský.

„Všechny nápady, které jsme zvažovali, zkrachovaly. Hledáme smysluplné řešení, ale musíme mít partnera – kraj nebo stát. Sami se do rekonstrukce a následného provozu pustit nemůžeme, je to nad naše síly," dodal.