Firma upustila od svého záměru, který vyplynul ze zprávy Úřadu práce, zvýšit počet zaměstnanců na dvojnásobek a naopak dala lidem najevo, aby se raději poohlédli po jiné práci.

Zástupci společnosti ale doufají, že najdou strategického partnera a už od prvního čtvrtletí příštího roku zvýší výrobu.

Mnozí zaměstnanci se přesto obávají o svou další existenci. „Vedení firmy nám sdělilo, že pokud máme možnost sehnat si práci, ať neváháme. Důvodem je, že nám nikdo neslíbí odstupné. Společnosti nejspíš hrozí bankrot,“ popsal situaci jeden ze zaměstnanců hranické společnosti Multidisplay, který si nepřál uvést jméno.

Podle jeho slov dala firma jasně najevo, že lidem nezaručí v příštích měsících práci. „Vypadá to tak, že se nás chtějí potichu zbavit, aby nám nemuseli vyplatit odstupné. Bude pro ně lepší, když si práci najdeme sami,“ soudí.

„Skončila jsem ve firmě před měsícem, ale stále čekám na poslední výplatu, kterou jsem měla dostat na účet už v polovině října, stejně jako dvouměsíční odstupné. Asi mají velké dluhy,“ uvažuje další, dnes už bývalá pracovnice firmy. Ta si rovněž nepřála uvést jméno, redakce je má ale k dispozici.

Žena ukončila pracovní poměr v polovině září. Zástupci společnosti připustili, že továrna na výrobu televizních obrazovek už od léta nevyrábí v takovém objemu jako na jaře. Jedním dechem ale dodávají, že hledají nové zakázky a případného strategického partnera.

„Firma získala certifikát ISO, má dvě moderní výrobní linky a vede si dobře v oblasti kvality a produktivity. Další rozjezd výroby očekáváme v prvním čtvrtletí příštího roku,“ nastínil mediální zástupce Marek Roll ze společnosti CTPark v Hranicích, pod niž spadají kromě hranické firmy Multidisplay také další podniky - Etimex a Jyco.

Ostatní dvě firmy v areálu podle jeho slov fungují bez problémů a dokonce hledají nové zaměstnance. Jak uvedl analytik přerovského Úřadu práce Bedřich Šenvajc, potýká se hranická továrna s problémy už asi dva roky.

Podle jeho slov se Multidisplay kdysi řadil k významným zaměstnavatelům na Přerovsku. „Firma dříve zaměstnávala až čtrnáct set lidí. Teď jich tam podle posledních informací pracuje jen zhruba dvě stě,“ řekl Šenvajc.

Na útlumu výroby má největší podíl současná finanční krize, zejména na asijských trzích. Vstup zahraničního investora do Hranic před osmi lety měl výrazně snížit nezaměstnanost v regionu.

Projekt průmyslové zóny vydával tehdejší předseda vlády Miloš Zeman za ukázkový příklad prospěšnosti státní podpory zahraničním investicím. Svou pozici původně největšího výrobce televizních obrazovek ve střední Evropě si ale firma dlouho neudržela.

V roce 2006 mateřská společnost L.G. Philips Displays Holding zkrachovala a o rok později byla továrna včetně celého areálu prodána společnosti CTP Invest, která je jejím vlastníkem dodnes.

Multidisplay v datech

  • 12. 9. 2000 – Slavnostní zahájení stavby premiérem Milošem Zemanem a prezidentem Royal Philips Electronics, Gerardem J. Kleisterleem
  • 25. 8. 2001 – Vyrobena první obrazovka
  • 7. 3. 2003 – Vyrobena 1.000.000. TV obrazovka
  • 27. 1. 2006 – Krach mateřské společnosti LG.Philips Displays Holding B.V.
  • 4. 9. 2006 – Schválení navrženého projektu vyrovnání věřiteli továrny
  • 1. 2. 2007 – Změna obchodního názvu na Multidisplay s.r.o.
  • 22. 2. 2007 – Prodej továrny včetně areálu společnosti CTP Invest

    Zdoj: CTP Invest

    Zpravodajové Deníku