V dobách největšího rozkvětu zaměstnávala společnost až čtrnáct set lidí. Vloni na podzim se jejich počet zredukoval na dvě stě.

Vedení společnosti se tehdy zbývající zaměstnance snažila uklidnit veřejným tvrzením, že situace už se stabilizovala a začne se pomalu zlepšovat.

„Firma získala certifikát ISO, má dvě moderní výrobní linky a vede si dobře v oblasti kvality a produktivity. Další rozjezd výroby očekáváme v prvním čtvrtletí příštího roku,“ řekl Deníku vloni v říjnu tiskový mluvčí společnosti Multidisplay Marek Roll.

Zmíněné výrobní linky jsou dnes už téměř rozebrány. Na jejich demontáži se podílí poslední osmdesátka zaměstnanců, která ještě ve firmě zbyla. Namísto avizovaného rozjezdu výroby přišel totiž krach. „Ano, můžu potvrdit, že společnost v Hranicích zastavila výrobu LCD obrazovek a část výrobního zařízení nabízí k prodeji,“ řekl ve středu 1. dubna Roll.

Podle něj zbývající zaměstnanci propuštěni nebudou. „Budou dál chodit do práce za plný plat a čekat, kdo firmu Multidisplay v areálu nahradí. Je totiž reálný předpoklad, že plynule přejdou k novému nájemci,“ uvedl mluvčí.

Jestli získá CT park náhradníka za Multidisplay ještě letos, na to Roll odpovědět nedokázal. „Vím jen, že někteří ze zaměstnanců již přimigrovali do jiných společností v rámci areálu bývalého Philipsu,“ dodal.

Těm propuštěným podle něj firma vyplatila odstupné, jaké jim podle zákona náleželo. Občany Hranic krach firmy Multidisplay nezaskočil. „Myslím si, že situace je dnes tak špatná, že už člověka něco takového překvapit nemůže. Naše firma také propouští,“ podotkla k tomu Jiřina Dohnalová z Hranic. „Kdo v dnešní době tvrdí, že má práci jistou, tak neví, co říká. I já jsem vnitřně připravena na to, že můžu ze dne na den přijít o místo,“ dodala.

Starosta města Miroslav Wildner zánik společnosti také čekal, ale přesto je z něj smutný. „Že se firma snažila zachránit zahájením výroby plochých obrazovek, to víme rok. Že jí to nešlo, to víme půl roku. Dalo se očekávat, že to nakonec takhle skončí,“ konstatoval šéf Hranic.

Podle jeho osobní prognózy budou v Česku krachovat i další společnosti se zahraniční účastí. „Není mi to samozřejmě lhostejné. Každý starosta, kterému se z města ztratí velká firma, je smutný. Je smutné potkávat v ulicích bloudící lidi bez práce,“ vyjádřil svou účast s nimi.

Společně s úřadem práce hledá již město způsoby, jak rostoucí nezaměstnanost v regionu stlačit zpět dolů. „Ve středu 1. dubna začalo platit šedesát smluv na veřejně prospěšné práce pro městskou společnost Ekoltes. Snažíme se takto alespoň dočasně zaměstnat ty, co jsou momentálně bez příjmu. Budou mít na starosti očistu města, budou natírat zábradlí, sloupy veřejného osvětlení a podobně,“ přiblížil náplň jejich práce Wildner.

Více informací k současnému stavu nezaměstnanosti v rozhovoru s vedoucím hranické pobočky ÚP Pavlem Remeněm se dočtete ve čtvrtek 2. dubna v Přerovském deníku

PŘEČTĚTE SI VÍCE:

Přerovsko: Na firmy dolehla krize

Budoucnost zaměstnanců hranické firmy Multidisplay je nejistá

Multidisplay v Hranicích se potápí