Vadí jim, že nemají v ruce žádné páky, jak proti těmto osobám zakročit. Bezdomovci popíjejí alkohol v prostoru před nádražím, ale zabydlují se i na veřejných záchodcích ve vestibulu nebo v opuštěných budovách Českých drah.

Právě v jedné z nich bylo tento týden ve středu 21. května nalezeno tělo mrtvého bezdomovce.

„V průběhu středy nalezli v hospodářské budově Českých drah zaměstnanci tělo dvaapadesátiletého muže. Případ prošetřujeme jako náhlé úmrtí a byla nařízena soudní pitva k přesnému určení příčiny smrti,“ popsala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle vedoucího obvodního oddělení policie Josefa Gybase se jednalo o jednoho z místních bezdomovců.

„Situace na nádraží je už opravdu neúnosná a chtěli bychom dosáhnout toho, aby se začala konečně řešit. Proto hodláme společně s městskou policií a zástupci Českých drah prosadit vyhlášku, která by zakazovala pití alkoholu v prostoru před nádražím a omezovala pohyb problémových osob v této lokalitě,“ řekl vedoucí obvodního oddělení Gybas.

Policisté se přitom nechali inspirovat městy, ve kterých už tato vyhláška platí nebo ji nyní připravují. Ustanovení, které přesně určí, na kterých veřejných místech se nemůže pít alkohol, připravili například radní v Hranicích.

„Inspirovalo nás ale i Ústí nad Labem a další města v Čechách, která tyto lokality pevně vymezují. Zatím je celá věc ve stadiu příprav, ale až bude návrh hotový, hodláme ho předložit zástupcům města,“ potvrdil zástupce ředitele Městské policie v Přerově Ladislav Petrovský.

Za neúnosnou považují situaci u nádraží v Přerově také pracovníci Českých drah, kteří denně přicházejí do styku s místními bezdomovci. Jak popsali, chovají se na nádraží lidé bez přístřeší jako doma – přespávají na mužských a ženských toaletách, obývají zdejší čekárnu a stalo se dokonce i to, že si na toaletě rozdělali oheň.

„Nejvíce je jich na veřejných záchodcích. Ničí jejich zařízení a v noci zde přespávají. Z toalet už zmizely kliky, s jejichž pomocí se bezdomovci na toaletě zavřou, aby je nikdo nerušil,“ popsala neúnosnou situaci v zimním období přednostka osobního nádraží v Přerově Víta Wolfová.

Někteří z nich přitom podle jejích slov navíc cestující obtěžují žebráním. „Jedním problémem jsou bezdomovci, druhým pak skupinky mladých narkomanů se psy,“ přiblížil vedoucí obvodního oddělení přerovské policie Josef Gybas.

Tomu nejvíce vadí, že policisté nemají žádné legislativní nástroje, aby problémové osoby postihli například sankcí. O situaci na nádraží se v Přerově diskutuje už delší dobu a chování bezdomovců vadí i místním, jak prokázala anketa mezi obyvateli.

„Nejvíce nám vadí, že návštěvníci Přerova jako první při výstupu z vlaku uvidí bezdomovce. To nevrhá dobré světlo na obraz našeho města,“ myslí si Gybas.

Přestože by se mohlo zdát, že bezdomovci se vyskytují snad na každém nádraží, Hranice jsou v tomto ohledu světlou výjimkou. Dříve se sice pohybovali po čekárně nebo hale téměř bez ustání, ale to již patří minulosti.

„S bezdomovci nemáme už vůbec žádné problémy. Hlídáme si, aby tady byli co nejméně, a v určených hodinách zamykáme jak čekárnu tak záchody. Musím říct, že je to o hodně lepší než dřív,“ sdělila zaměstnankyně Českých drah Hana Csorková.

Hranické nádraží navíc často kontroluje policie, a to jak drážní, tak městská.

„Nepamatuji si, že bych tady nějakého bezdomovce viděla, jen se tady občas objevuje mladá žebračka,“ řekla jedna z cestujících. To že se situace v Hranicích za poslední roky značně zlepšila, potvrzuje i velitel hranických strážníků Miroslav Mann.

„Problémy s bezdomovci na nádraží řešíme jen výjimečně, a to hlavně přes zimu. Dříve jich tam bývalo více, ale podařilo se nám je dostat ven. Je to díky tomu, že se nádraží na nějakou dobu v noci zamyká, a také díky našim pravidelným kontrolám,“ uvedl Miroslav Mann.