Nejprve se někteří obyvatelé města domnívali, že investorská firma způsobila otravu památného stromu, který stojí v místě staveniště, nyní lidmi otřásla zpráva, že zde investor chce stavět namísto nízkého činžáku několikapatrový mrakodrap.

Otázka, jakou výšku bude mít dům u řeky Bečvy, nyní rozvířila diskusi i mezi zastupiteli Přerova.

Dům o deseti patrech

Nový desetipodlažní dům hodlá v lokalitě vedle sokolovny stavět společnost Opera Bohemia, která v minulosti nesla obchodní název Immofin a je vlastníkem zchátralých budov ve Škodově ulici v Přerově.

Nový objekt v ulici Brabansko má sloužit jako obytný dům, kde budou kromě bytových jednotek i obchůdky nebo garáže. Protože je ale lokalita pro výstavbu domu v územním plánu označena jako místo určené pro občanskou vybavenost, musela firma zažádat město o změnu územního plánu.

Své řeknou také zastupitelé

„Zjednodušeně se dá říci, že územní plán tak, jak je nastaven, počítá s využitím lokality třeba pro stavbu marketů, hotelů nebo zdravotnických zařízení. Nikoliv však obytných domů,“ shrnula Lenka Škubalová z odboru rozvoje přerovského magistrátu.

Zastupitelé podle jejích slov v loňském roce změnu územního plánu odsouhlasili, na svém posledním jednání koncem října ale návrh smetli se stolu. „O změně územního plánu se proto znovu bude jednat v prosinci,“ upřesnil náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Materiál byl na posledním jednání zastupitelstva stažen z programu, protože se proti stavbě výškového domu ohradila zastupitelka Marta Jandová. (Společně pro Přerov). Té vadí hlavně výšku objektu.

„Všechny okolní domy, zejména sokolovna, jsou maximálně trojpodlažní. Navíc chybí urbanistické řešení celé lokality a její návaznost na chystanou stavbu Tyršova mostu,“ shrnula své výhrady.

Jako pěst na oko

Výškový dům vedle sokolovny se ale nelíbí ani mnohým Přerovanům. „Vypadalo by to jako pěst na oko. Takový mrakodrap se sem vůbec nehodí,“ komentovala tento záměr třeba Kateřina Růžičková z Přerova.

„Proč se pořád staví nové budovy, když je ve městě tolik nevyužitých? Město mohlo nabídnout investorům třeba bývalou ubytovnu v Bayerově ulici nebo jiné baráky, “ kritizovala postup další z místních Jana Zavadilová.

Společnost Opera Bohemia, tedy bývalý Immofin, ale svůj záměr obhajuje a hodlá už na jaře začít stavět. „Hlavním důvodem stavby výškového objektu je nedostatek bytů v Přerově. Už máme i zájemce o nové byty,“ vysvětlil prokurista společnosti Bohuslav Chodil.

Podle jeho slov by mělo být na každém patře od čtyř do sedmi bytů, a to od jednopokojových po čtyřpokojové. „Architekt původně navrhoval 11 až 12 pater, nakonec ale budeme stavět desetipatrový dům,“ dodal.

Firma by chtěla poprvé kopnout do země na jaře příštího roku a dům bude podle slov investorů postaven do patnácti měsíců. Objekt je podle architektů určen pro kombinované funkční využití.

„Nový návrh by měl investor předložit v nejbližších dnech. Stěžejní věc, na kterou se zaměříme, bude začlenění a výšková úroveň domu,“ řekla městská architektka Olga Krčmová.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika