Protihluková stěna na mostě se totiž stala pastí pro některé ohrožené druhy ptáků. Ti vidí za letu přes průhlednou bariéru obraz krajiny a narážejí do ní.

Na problém delší dobu upozorňují přerovští ornitologové, podle nichž už na mostě uhynuly desítky ptáků. Inspekce nyní chce nařídit kraji, který je investorem stavby, aby zajistil přelepení stěny speciální páskou.

„Takové řešení zneprůhlednění stěny se osvědčilo například v Ostravě, kde měli s úhyny ptáků mnohem větší problémy,“ informoval zástupce ředitele oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Olomouci Bohuslav Víša.

Podle jeho slov se pásky na protihlukové stěně mostu objeví už na podzim. Ornitologové považují toto opatření za ideální.

„Vracíme se vlastně k tomu, co jsme navrhovali zhruba před půl rokem,“ uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku v Přerově Jiří Šafránek.

Podle jeho slov ale tehdy ještě nebyly pásky vyzkoušené a investor k nim neměl důvěru. Spokojeni jsou i zástupci magistrátu.

„Původně se sice mluvilo o možnosti potření stěny speciálním nátěrem tak, aby se nezrcadlila a byla matná. Umístění samolepící folie je ale vyzkoušené,“ řekl šéf odboru životního prostředí v Přerově Pavel Juliš.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Nátěr může zabránit umírání ptactva

Na mostě Legií umírají ptáci