VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moravec přijel s Otázkami do Pavlovic. Podívejte se

Pavlovice u Přerova /FOTOGALERIE, ANKETA/ – Středem dění se stal v úterý večer kulturní dům v Pavlovicích u Přerova. Natáčely se tu speciální předvolební Otázky Václava Moravce, které se tentokrát týkaly mimo jiné i financování malých obcí.

14.9.2010
SDÍLEJ:

Předvolební Otázky Václava Moravce speciál z Pavlovic u PřerovaFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Tým České televize si původně vybral pro natáčení sousední Tučín, který se v roce 2009 stal Vesnicí roku a letos skončil mezi dvanácti finalisty obdobné evropské soutěže. V Tučíně ale kulturní sál rekonstruují, a proto uvítali „přátelskou výpomoc“ od nedalekých Pavlovic.

Václav Moravec si do svého pořadu pozval kromě starostů obou obcí také nového náměstka ministra financí pro veřejné rozpočty Jana Gregora, hejtmana Jihomoravského kraje a předsedu Asociace krajů Michala Haška a předsedu Svazu měst a obcí, europoslance Oldřicha Vlasáka.

Zvědavé publikum

Především jméno známého moderátora přilákalo do kulturního domu více než stovku lidí z Tučína, Pavlovic i třeba Přerova.

„Chceme se dozvědět něco o rozpočtovém určení daní, protože si myslíme, že by ten systém mohl být pro malé obce určitě výhodnější a peníze by se nemusely držet jen ve velkých městech,“ svěřila se třeba starostka Hradčan Martina Žákovská, která se přiznala, že je Václav Moravec její moderátorský favorit.

„Jsme navíc zvědaví, jak takové natáčení vypadá,“ dodala.

Drsná ochranka a bodrý Moravec

Vestibul před začátkem přímého přenosu zcela ovládla ochranka, která kontrolovala příchozí stejně důkladně jako celníci na letištích. V sále ale panovala přátelská atmosféra, o níž se postaral zejména Moravec.

„Takže vy jste Tučínští?“ obrátil se hned na začátku na skupinku, která již dorazila na místa.

„Né, my jsme z Pavlovic!“ dostalo se mu odpovědi.

Moderátor se ale nenechal rozhodit a Pavlovické pochválil za to, jak svým sousedům vypomohli.

„Myslím, že k takovým obcím jako jsou Pavlovice nebo Tučín patří sounáležitost lidí, kteří v nich žijí. Všichni se znají a to je na nich milé a příjemné. Není to tak anonymní jako Praha,“ uvedl později v rozhovoru pro Přerovský deník, který si budete moci přečíst ve čtvrtečním vydání.

Tučín si dramaturgie zvolila proto, že se loni stal Vesnicí roku.

„Museli jsme najít nějaký klíč, podle kterého vybrat jednu ze zhruba šesti a půl tisíce obcí. Na vyhlášení letošní Vesnice roku jsme čekat nemohli,“ řekl dramaturg Čestmír Franěk.

„Je to nejmenší obec, kde jsme byli. Pro nás je to příjemná změna. Lidé zde nejsou na televizi tak zvyklí, chovají se příjemně a srdečně.“

O čem se diskutovalo?

Starostové Jiří Řezníček a Vlastimil Bia dostali před natáčením seznam okruhů, kterým se diskuze bude věnovat. Kromě blížících se komunálních voleb to byl zejména nedostatek veřejných peněz, přerozdělování daní a zadluženost obcí. Řezníček na úvodní otázku, co mu nejvíce přidělává vrásky, neopomněl zmínit ani nadměrnou kamionovou dopravu. Debata se brzy stočila k dani z nemovitosti, jejíž výši si pomocí koeficientů mohou obce určit samy a která jde celá do jejich rozpočtu.

„Obce si mohou upravit koeficiety, využívá to ale jen pět procent všech obcí,“ kritizoval náměstek Gregor. Starostové ale poukázali na to, že něco takového není v praxi možné. „Výdělková hladina obyvatel naší obce to nedovoluje,“ poznamenal Bia.

Diskuze o veřejných financích a přerozdělování daní naznačila i směr, jakým se obce budou muset ubírat. Ušetřit na jejich financování půjde totiž dost možná jen díky jejich slučování, nebo – jak v Otázkách zanělo honosněji – spíše integraci. Starostové obou obcí se shodli na tom, že jiný vývoj v tuto chvíli nevidí.

PAVLA KUBIŠTOVÁ, PETRA POLÁKOVÁ-UVÍROVÁ

ANKETA

Proč jste přišli do pořadu Václava Moravce?

Jana Stoklásková, 48 let, místostarostka Pavlovic

Téma rozpočtového určení daní nás zajímá. Chceme znát také stanovisko politiků a co můžeme v budoucnu očekávat. Od nás z Pavlovic a okolních vesnic přišla asi stovka lidí, protože je to pro nás všechny zajímavá příležitost, jak ukázat a prezentovat obec.

Josef Sanitrák, 74 let, občan, Pavlovice

Já su starej a ještě jsem to neviděl. Tak ať neumřu hlúpej.

Vlastimil Bia, 53 let, starosta Pavlovice

Ten důvod, proč jsme tady, je prozaický. Dramaturgové si vybrali obec Tučín jako vesnici roku, ale protože tam nejsou pro natáčení vhodné prostory, tak jsme jim je jako dobří sousedé nabídli. Jsem rád, že je pořad právě v Pavlovicích, protože třeba v Praze se jen velmi málo ví, kde tato obec je.

Hana Pavlíčková, 58 let, obyvatelka Tučína

Pozval nás pan starosta, a protože byla naše vesnice vyhlášená vesnicí roku, tak jsme přišli. Taky se rádi díváme na Otázky Václava Moravce a chtěli jsme ho vidět naživo.

Radovan Pour, 76 let, občan, Přerov

Víceméně nic moc nečekám. Přišel jsem hlavně proto, že jsem chtěl vidět pana Moravce.

Jiří Řezníček, 45 let, starosta Tučína

Do svého pořadu nás pozval Václav Moravec. Zajímá nás rozpočtové určení daní, které by pomohlo malým obcím. Ty jsou totiž dlouhodobě podfinancované.

Autor: Pavla Kubištová

14.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté 1. FCV Přerov (v modrém) proti Hněvotínu
26

Viktorka popáté v řadě neinkasovala a v pohodě přehrála tápající Hněvotín

Přerovští Zubři. Ilustrační foto

Po vyrovnání studená sprcha. Zubři v závěru ztratili duel ve Frýdku

Převrat na Přerovsku: triumf ANO a Okamury, debakl ČSSD

Obrat o sto osmdesát stupňů. Tak by se daly charakterizovat letošní volby do Poslanecké sněmovny na Přerovsku.

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Lídra Záchu přeskočila do sněmovny "trojka" z Olomouce, mimo zůstal i Nekl

Lídr ODS Michal Zácha v Olomouckém kraji, který pochází z Přerova, nakonec v Poslanecké sněmovně neusedne. 

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení