Když srovnáte Pavlovice u Přerova s Prahou nebo jinými velkými městy, co vás tady nejvíce překvapilo?
Já si myslím, že k takovým příjemným obcím jako jsou Pavlovice nebo Tučín patří sounáležitost lidí, kteří tam žijí. Sám pocházím z menšího, osmitisícového města, a podívám-li se na Tučín a Pavlovice – všichni se tam znají a většina lidí tvoří takovou pospolitost. To je na těch vesnicích velmi milé a příjemné. Že to není anonymní, ve srovnání s Prahou. Anonymita a lhostejnost k velkému milionovému městu bohužel patří. Ale nejsem Pražák, podotýkám. Trvalý pobyt mám stále v Letohradě, podhůří Orlických hor.

Jste v Tučíně a Pavlovicích poprvé, nebo jste tu byl už před natáčením?
Já jsem si dnes prošel Tučín, předtím zase Pavlovice. Obě jsou to strašně milé vesničky a bezvadné je i to, že si pomohly. Původně jsme totiž měli vysílat z Tučína, ale sál v této obci se opravuje, tudíž Pavlovice nám poskytly azyl. To svědčí o fantastické spolupráci starostů.

Jak vlastně vznikl nápad vysílat právě z těchto obcí?
My jsme hodně přemýšleli, do jaké vesnice umístit pořad, protože jsme nechtěli, aby se začínalo ve velkých městech. Velkých měst je omezené množství a my máme v této zemi zhruba šest tisíc tři sta vesniček a městeček. Tak jsme pořád přemýšleli, jakou vesnici zvolit a přišli na ten nápad: odvysílejme pořad z vesnice roku, a proto padl los na Tučín.PODÍVEJTE SE:
MORAVEC S OTÁZKAMI V PAVLOVICÍCH

Nemáte obavu, jak se bude pořad odvíjet, když si do něj pozvete lidi, které jste v životě neviděl?
To je právě koření těch pořadů. Já jsem řekl starostům zhruba okruhy, o čem bude řeč, a je na nich, aby divákům sdělili problémy, které je trápily v těch uplynulých čtyřech letech. Budou tady mít navíc lidi z různých koutů, protože například europoslanec Oldřich Vlasák přijel kvůli pořadu ze Štrasburku. Máme tady poslance, hejtmana Jihomoravského kraje a šéfa Asociace krajů Michala Haška, který se pohybuje v centrální politice, a zároveň náměstka ministra financí, který je zodpovědný za státní rozpočet. I pro ně je to šance povídat o budoucích změnách, které by mohly přijít.

Má pořad nějaké pevné schéma, kterého se musíte držet?
Zhruba osmdesát procent je připraveno, protože jsou tam příspěvky, grafy a to, na co se chci hostů ptát. Neznamená to ale, že pokládám otrocky otázky a neposlouchám hosty. Držím se scénáře, ale když přijde zajímavý podnět, který nabízí jistý úhel pohled, tak se diskuse volně rozvine.

Jak vznikl nápad věnovat se komunálu?
Pro Českou televizi je to historicky poprvé, co se věnuje v takovém rozsahu komunálním volbám. Nápad, abychom vysílali speciály, padl zhruba před měsícem a půl. Řekli jsme si, že obce si to zaslouží a že nabídneme divákům jistý servis, abychom zpopularizovali komunální volby. Pak nastala příprava Tučína a obhlídka prostor v Pavlovicích, odkud se vysílá – k té došlo asi před měsícem. Následovalo navezení techniky. Tým několika desítek lidí pracuje na místě celý tento týden. Ono to v televizi vypadá velmi jednoduše, ale je to mnohem komplikovanější (smích).

Do kterých obcí a nebo měst se vypravíte příště?
Další díl by měl být příští týden v úterý z Ostravy. Bude věnovaný problémům Ostravy a obcí v Moravskoslezském kraji, a pak se podíváme do Brna a na jih Moravy. Další pořad je z Prahy, kde se budeme věnovat kandidátovi na pražského primátora, a poslední bude s politology a s dalšími starosty o problematice komunálních voleb.

Zatím jsme to naplánovali z Prahy, ale přemýšlím, že bych se pokusil štáb přemluvit, abychom vysílání symbolicky uzavřeli ve Vesnici roku 2010, protože je u Benešova. Myslím, že by to byl skvělý nápad.

Častý názor lidí na venkově je: proč by se měli mít v Praze lépe než my tady. Jaký je váš soukromý názor na toto téma?
Bezesporu tím, že si to člověk nastuduje, názor na to má. Třeba na to, že není nastavené minimum pro fungování obcí… Systém, jak se peníze dostávají do obcí, není zcela transparentní. Sdílené daně, těch je pouze část. Sto procent výnosů jde z daně z nemovitosti, a tu si mohou obce určit. Rozumím ale zase starostům: dovedeme si představit, že kdyby si chtěl starosta zahojit svoji obecní nebo městskou pokladnu tím, že výrazně zvýší daň z nemovitosti, tak to občané nepochopí.

Zaskočila vás během příprav natáčení nějaká reakce publika?
Publikum tady je velmi milé a je vidět, že to Pavlovičtí a Tučínští vzali jako událost. Lidé ze štábu pozorovali místní, jak hráli fotbal, a říkali: pojďme jezdit do takových vesnic častěji. Přijetí je tu milé a vřelé. I to, jak se mi pan starosta věnoval a ukázal mi knihovnu, bylo pěkné. Protože se považuji stále za kluka z Orlických hor, ta sounáležitost je milé překvapení.

Pavla Kubištová, Petra Poláková-Uvírová