Zajistit pro něj léky na ztišení bolesti, povzbudit jeho blízké a být jim oporou v těch nejtěžších chvílích.

To je úkolem pracovníků mobilního hospice organizace Strom života v Novém Jičíně, který působí od letošního roku i v Přerově.

„Snažíme se za pacienty s nezvratnou diagnózou, kterým už lékařská věda nemá co nabídnout, dojíždět do třech krajů - Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského. Naším úkolem je zajistit těmto lidem důstojné umírání a pomoci jejich nejbližším,“ vysvětluje Ladislav Blahuta z neziskové organizace Strom života.

Tým zdravotníků, mezi nimiž je i lékař, pracuje nepřetržitě - čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu včetně svátků.

„Jsme schopni reagovat téměř okamžitě podle momentálního vývoje situace. Lékař stanoví postup a nastaví procedury, a pak už za pacienty pravidelně dojíždí zdravotní sestra,“ popisuje.

Podle jeho slov chce dnes celá řada vážně nemocných lidí, především onkologických pacientů, umírat v domácím prostředí.

„Lidé nemusejí odcházet do nemocnice, protože mobilní hospic jim může mnohem více posloužit. Většina starých lidí chce zemřít doma, i když jsou výjimky, kdy pacienti nechtějí rodinu obtěžovat. Máme i pastoračního pracovníka, který rodině poskytne lidskou podporu,“ dodává.

Pomoc i rodině a pozůstalým

Úkolem mobilního hospice je ale i pomoc rodině a pozůstalým.

„I když pacient odejde na druhý břeh, snažíme se s rodinnými příslušníky udržet kontakt. Pomáháme jim se zajištěním věcí, na které už nemají sílu, například organizací pohřbu. Někteří naši pracovníci působí i jako smuteční řečníci na pohřbech, pokud o to rodina projeví zájem,“ líčí.

Ani tím ale péče o pozůstalé nekončí - například v Novém Jičíně vznikl klub pro děti pozůstalých s názvem Stromeček.

„Když dítěti zemře maminka nebo tatínek, naši sociální pracovníci se snaží tuto skutečnost šetrně sdělit škole a vysvětlit i spolužákům, co se stalo,“ říká.

Pracují pro nás srdcaři a obětaví lidé

V mobilním hospici působí spousta dobrovolníků - ať už jsou to studenti nebo třeba bývalé zdravotní sestry či sociální pracovníci, pro které je pomáhat druhým přirozenou věcí.

„Pracují pro nás srdcaři a obětaví lidé,“ vysvětluje.

Služby mobilního hospice zajišťuje přímo v Přerově Lenka Šimáčková, která pracovala dvacet let jako staniční sestra na onkologii Fakultní nemocnice v Olomouci. Centrum, na které se mohou lidé obrátit, sídlí v prostorách zdravotnického střediska v ulici Budovatelů.

„Jako zdravotní sestra s mnohaletou praxí v oboru onkologie jsem se denně setkávala s těžce nemocnými a umírajícími lidmi, často i mladými. Bohužel o komplexní paliativní péči nemohla být ani řeč,“ zmiňuje.

Podle jejích slov je o novou službu v Přerově velký zájem a mobilní hospic už pomohl desítkám těžce nemocných lidí.

„Máme od příbuzných velmi krásné odezvy a pořádáme i pravidelná setkání s pozůstalými. Jedno z nich se uskuteční i tento týden na faře v Přerově,“ uzavírá.