Na cestu po bývalých vodních a větrných mlýnech na Hranicku, kudy vede regionální cyklostezka, se letos mohli soutěžící vydat už podruhé. Svou premiéru měl totiž Mlynářský krajánek už vloni.

„Úkolem účastníků je projet všechny tři okruhy cyklotrasy a nasbírat do soutěžního průkazu všechna kontrolní razítka,“ uvedl jeden z organizátorů soutěže František Kopecký. Zároveň soutěžící zapisovali do průkazu také odpovědi týkající se historie mlynářství na Hranicku.

Pro ty, kdo si cyklotrasu objeli, to nebylo těžké, protože všechny potřebné údaje mohli najít na informačních tabulích rozmístěných na trase.

Soutěž pak vyvrcholila v sobotu ve Stříteži nad Ludinou, kde byli všichni, kdo odevzdali správně vyplněné průkazy, slavnostně pasováni na některou z mlynářských hodností. „Ti, kdo absolvovali trasu poprvé, se stali mlynářskými prášky, ti kdo ji projeli už podruhé, si vysloužili hodnost mlynářských tovaryšů,“ vysvětlil František Kopecký.

Pro ty, kdo se na trasu vydají v následujících letech, čekají hodnosti ještě vyšší: mlynářský mládek, stárek a pantáta.

Letošní účast v soutěži organizátory potěšila. „Vloni se pasování zúčastnilo čtyřicet soutěžících, letos jich už byl více než dvojnásobek, celkem devadesát lidí. Z toho třicet jich absolvovalo celou trasu už podruhé,“ sdělil František Kopecký.

Deset vylosovaných šťastlivců pak dostalo jako návdavek poukázky na cyklozboží. Pasování se stejně jako vloni odehrálo ve velkém stylu. Na soutěžící čekali mlynáři v dobových kostýmech a také dvojice vodníků, kteří k vodním mlýnům alespoň v dávných zkazkách neodmyslitelně patřili.

Nechyběl ani pestrý program s povídáním mlynářského pamětníka, cyklistickým závodem zručnosti či vystoupením střítežských dětí.