Ti mezi sebou mohou soutěžit o cyklistické vybavení za tisíce korun v průběhu celé letošní sezóny, kterou letos zakončí slavnostní vyhlášení výsledků soutěže v sobotu 20. září ve Skaličce.

V roce 2006 soutěž dokončilo 45 cyklistů, o rok později to bylo 89, letos organizátoři očekávají ještě vyšší účast. Sobotní počasí nebylo zrovna ideální, přesto se výletu účastnilo přes třicet soutěžících.

Na dalších výletech by mohla být účast podle slov organizátorů ještě vyšší.

Na zahřátí – kopec

Zájemci o cyklistický výlet se sešli v sobotu o půl desáté dopoledne. Všichni obdrželi soutěžní kartičku, do které budou sbírat razítka a u mlýnů hledat odpovědi na otázky.

Cesta směřovala nejprve do Teplic nad Bečvou. Na zahřátí absolvovali všichni kopec na Zbrašov, slibované občerstvení kyselkou se ale nekonalo. Pramen byl uzavřen, a tak sportovci sjeli dolů k Bečvě a pokračovali do Ústí.

Zde bylo možno najít odpověď na první z otázek týkající se vodní a větrné energie na Hranicku. Razítko z Hospůdky U Čápa ale neobdržel nikdo, hospoda se otevírá až v odpoledních hodinách.

Skalička: cyklisty vítali slivovicí

Po několika minutách cyklisté dorazili k větrnému mlýnu ve Skaličce, kde na ně čekala nejen starostka Skaličky s lahví slivovice v ruce, ale i průvodce mlýna. Všichni se tak dozvěděli, jak se mlýn kdysi obsluhoval.

Zajímavostí je, že se mlýn do Skaličky dostal z Dřevohostic jako manželský dar. Silný vítr ho ale nedávno poškodil natolik, že teď čeká na opravu. Jinak je stále i po mnoha staletích provozuschopný.

Krajánci pokračovali přes osadu Kamenec a opravenou lávku přes Bečvu do Špiček. V místní restauraci na ně opět čekalo občerstvení.

Hustopeče: gurmánské hody i jízda na záchodě

Po zastávce v Hranických Loučkách a dalším vyplnění soutěžní otázky zakončili všichni svou jízdu na zámku v Hustopečích nad Bečvou. Tam už od rána probíhal bohatý program k příležitosti 75 let od založení firmy Váhala.

Nechyběla spousta masa, klobás a dalších výrobků za symbolické ceny. Před zámkem si někteří vyzkoušeli jízdu na záchodových mísách. Pro děti byl k dispozici například skákací hrad.

Účastníci i z Brna

Celou trasu projel i Petr Klimecký, který neváhal a po loňských zkušenostech dorazil až z Brna. „Nepovedlo se mi dorazit na kole, nakonec jsem jel vlakem, jinak bych to zvládl asi za sedm hodin,“ řekl o trase mezi Brnem a Hranicemi.

„Všech akcí se bohužel účastnit nebudu, ale pokusím se vyplnit všechna razítka a odpovědi do soutěže.

Zvolili dvojkolo

Skupinu cyklistů doprovázela také dvojice Gabriela Olivová s Adélou Pohnalovou, které jely na poněkud netradičním dopravním prostředku, a to dvojkole.

Na sraz do Hranic přijely z Oseka nad Bečvou. „Při jízdě na dvojkole je důležitá důvěra těch dvou, kteří jedou, musí se hodně spolupracovat a komunikovat mezi sebou. Kolo stojí přes padesát tisíc a u nás v republice ho vyrábí jediná firma. Výhodou je větší rychlost, které lze dosáhnout zejména na rovných úsecích trati,“ informovala Gabriela, která kolo vlastní.

Hranicko – kraj mlýnů

„Nápad vybudovat cyklotrasy a pořádat výlety pochází z roku 2006. Hranicko se totiž může pyšnit spoustou mlýnů a tradice v minulém a předminulém století zde byla hodně silná. Vytvořila se tak mlynářská cyklotrasa,“ sdělil František Kopecký, jeden z hlavních organizátorů.

Dále dodal, že trasy jsou vhodné například i pro rodiny s dětmi. Ty mohou cyklostezky absolvovat po kouskách. Další výjezd je naplánován na sobotu 26. dubna, kdy se pojede na Potštát. Dále je na programu vyjížďka ke Starému Jičínu nebo na pivní slavnosti do Bělotína.