O stěhování úředníků uvažuje vedení města již několik let, nejnověji v souvislosti s plánovanou reorganizací magistrátu. Prostory, kde by mohlo pracovat 160 lidí a které by příjemně působily i na obyvatele, kteří si na úřad přijdou vyřizovat své záležitosti, navrhlo sedmnáct studentů architektury. Podle přerovského architekta Jana Horkého má výstava ukázat různé možnosti řešení.

„Původně jsem chtěl, aby studenti museli sami nalézt nejvhodnější místo pro radnici. Vzhledem k časovému rozložení semestru to ale nebylo možné,“ říká Horký. Zadání, kde má budova stát, bylo proto pro všechny stejné: náměstí T.G.Masaryka a městské pozemky směrem k Bratrské ulici. Studenti museli dodržet jak stavební prostor, tak i parametry jako počet pracovníků, velikost zasedacích místností, skladů, nebo počet parkovacích míst.

„Do návrhů museli zakomponovat prostory uzavřené pro veřejnost, prostory veřejnosti otevřené a místo pro samosprávu,“ doplňuje architekt.
Jedním z požadavků bylo i to, aby zůstal zachovaný dům na roku náměstí a Bratrské ulice.

Fotili a měřili jsme, co se dalo

„Strávili jsme v Přerově půl dne, kdy jsme fotili a měřili, co se dalo. První dojem pro člověka, který Přerov nezná, je ohromení ze spousty paneláků, a to i přímo v historickém centru. Na druhé straně je to výzva a protože paneláky nejsou něco, co zmizí za pár let, snažil jsem se tuto stránku ve svém návrhu nepominout,“ popisuje jeden se studentů Jakub Holas. Další z autorů vidí největší problém města nevyváženosti.

„Je tam spousta proluk, bloků a nevyrovnaných bloků v zástavbě,“ zmiňuje Vladimír Schmid.

Výstava zůstane v kině Hvězda do 18. března. Zájemci ji mohou zhlédnout v době provozu kina. K návrhům se mohou vyjádřit v návštěvní knize i v anketě v kině.

NA NAŠEM WEBU UVIDÍTE NÁVRHY STUDENTŮ KRÁTCE PO ČTVRTEČNÍ VERNISÁŽI. CHYSTÁME I VLASTNÍ ANKETU.