Labuť zpěvná se natrvalo zabydlela na střední Moravě a její nejoblíbenější rybníky se nacházejí v Tovačově, Kojetíně a Chropyni. V Česku poprvé zahnízdila v roce 2017, kdy našla konečně samce svého druhu.

Jediný pár labutí zpěvných v České republice hnízdí už tři roky na Zámeckém rybníku v Chropyni. Čtyři mláďata, která se letos vylíhla, ale záhadně zmizela.

„Ve středu 8. května se na hladině Zámeckého rybníku v Chropyni objevil pár labutí zpěvných se čtyřmi labuťátky. Následujícího dne byl pár pozorován pouze se dvěma mláďaty a v pátek 10. května už byl bez mláďat. Všechna čtyři mláďata záhadně zmizela během dvou nocí,“ vylíčil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Ochránci ptactva a členové Moravského ornitologického spolku, kteří pravidelně sledují hnízdiště labutí zpěvných, se domnívají, že se stala mláďata obětí šelmy - mývala.

„Mýval severní je u nás nepůvodním druhem a na střední Moravě je tak přemnožen, že již vážně ohrožuje naše původní druhy obojživelníků i ptáků,“ vysvětlil.

Labutě zpěvné zpravidla hnízdí na malých jezerech v tundře na severovýchodě Evropy. U nás se objevují jen v době tahu a někdy tu vzácně zimují. Labuť zpěvná, která se už třináct let celoročně zdržuje převážně na střední Moravě, je vzácnou výjimkou. Labutí dáma se liší žlutým zabarvením zobáku a je označena kroužkem a límcem s kódem 7R42.

Pár labutí zpěvných zahnízdil poprvé v České republice v roce 2017. Zpěvanka vychovala se samcem čtyři labuťátka, ale pouze jedno je následovalo do jižního Polska, kde společně zimovali. Loni zahnízdil pár podruhé - opět na Zámeckém rybníku v Chropyni. Ze čtyř mláďat se ale žádné nedožilo vzletnosti a postupně uhynula.