Ten hned v úvodu zkritizoval to, že účastníci mítinků se musejí nechat legitimovat policií. Po skončení předvolebního shromáždění se místopředseda Dělnické strany Jiří Štěpánek ocitl na policejní služebně, kde měl podat vysvětlení k některým výrokům, které zazněly v jeho projevu.

„Strávil jsem tam něco přes hodinu. Předvolán jsem tam byl na popud tajemníka magistrátu za vyřčené slovní spojení – národní socialismu. Podepsal jsem protokol, že jsem se ničeho nedopustil a byl jsem propuštěn. Určitě budeme ale v této věci vyvíjet další korky a postup zvažujeme s právníky,“ řekl krátce po opuštění policejní služebny Štěpánek.

Mítink na přerovském náměstí se nesl v duchu tradiční předvolební kampaně. Situaci monitorovalo několik desítek policistů. Šéf strany Tomáš Vandas ve svém projevu mimo jiné uvedl, že požaduje zrušení azylových táborů pro uprchlíky, poplatků ve zdravotnictví a senátu a naopak požaduje zavedení trestu smrti.

Po necelé hodině shromáždění na náměstí skončilo a účastníci se v klidu rozešli. V lokalitě u vlakového nádraží na ulici Husova byli už od druhé hodiny odpolední shromážděni Romové. Ti byli zastoupeni v počtu dvou až tří stovek.

„Chceme tímto shromážděním dát jasně najevo, že s takovými akcemi nesouhlasíme. Myslíme si, že už je toho tak akorát dost. Přece nám nebudou určovat pravidla, jak máme žít,“ prohlásil jeden z přítomných Romů Ivan Pokuta.

U nádraží hlídkovali policisté pořádkových služeb, strážníci městské policie i policisté antikonfliktního týmu. Za romskými občany dorazili i zástupci neziskových organizací a krajská koordinátorka romských poradců Renáta Kötnerová. „Já to celkem chápu, že se zde sešli. Mají obavy, které v nich vyvolal dubnový pochod extrémistů. Vítám, že jejich shromáždění je klidné a pokojné,“ řekla Köttnerová.

Romové stáli v ulici od dvou odpoledne do osmi hodin do večera. „Nechtěli jsme vyvolat žádnou provokaci. Byl to jen takový tichý protest, kterým jsme chtěli poukázat na rasismus,“ řekl jeden z přerovských Romů Josef Gábor. Vpodvečer za přerovskými Romy dorazil také ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

„Je velmi dobré, že Romové nešli do konfliktu, a myslím, že to tady dnes proběhlo dobře,“ zhodnotil po svém příjezdu Kocáb. Romové se ho nejčastěji dotazovali, jak lze zabránit aktivitám Dělnické strany.

„Těch nástrojů je více. Zabýváme se tím permanentně. Jeden z takových způsobů je třeba ten, že jakmile se v jejich projevu objeví nějaké výroky potlačující lidská práva, shromáždění je okamžitě rozpuštěno. To je nová věc,“ řekl Kocáb.

Policie situaci monitorovala do nočních hodin. Hlavním cílem opatření bylo zajistit veřejný pořádek v ulicích města a předejít možnému protiprávnímu jednání.

„Do akce byl nasazen adekvátní počet policistů. Po dobu konání mítinku nezaznamenala policie žádný incident, který by ve městě narušil veřejný pořádek,“ informovala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.