„Za třicet let takovou zimu nepamatuji, vždyť tři měsíce nenapadl téměř žádný sníh. Na Přerovsku jsme s radlicemi ještě vůbec nevyráželi a prováděli jen několik posypů namrzlých vozovek. Na Potštátsku a ve Středolesí si alespoň trochu zaplužili,“ popsal Jiří Vlček, dispečer zimní údržby Správy silnic Olomouckého kraje.

Na sníh jsou připraveni

Podle něj ale pro cestáře taková zima není žádný med.

„Člověk jen chodí a hledí na teploměr. Všude v ostatních regionech je taková hrůza a nás letos zima úplně míjí. Když napadne sníh, je to jasně nalajnované, takto ale žijeme pořád v nejistotě. Nechceme nic podcenit,“ dodal. Silničáři jsou na sezonu připraveni už od listopadu a v pohotovosti mají traktory s radlicemi i další techniku na úklid sněhu.

„Máme ve skladech sto tun soli a sto osmdesát tun písku. Zima byla jen jednodenní, a to někdy po svátcích. Jestli nenasněží, tak schováme posypový materiál na příští rok,“ pokrčil rameny ředitel přerovských technických služeb Radek Koněvalík. Podle něj prý ani prognóza počasí v následujících týdnech nesvědčí o tom, že by měl region zasypat sníh. I když – situace se může změnit ze dne na den.

Co dělají místo odklízení sněhu?

„Naši pracovníci tedy v těchto dnech natírají lavičky, kterých je jen v Přerově 680. Po městě jich máme 542, na dětských hřištích 58 a v parku Michalov 80,“ popsal náplň práce zaměstnanců technických služeb, kteří jindy v lednu nevědí, v jaké části města mají sníh odklízet dříve. Kromě natírání laviček se pracuje i na údržbě zeleně, v některých částech města se opravují chodníky a odstraňují závady, jež by se loni touto dobou běžně neprováděly.

„Zrovna tento týden se dláždily chodníky v ulicích Hranická a Teličkova v Předmostí,“ uzavřel Koněvalík.