Město chce najít v rozpočtu na příští rok částku dva miliony korun na zviditelnění lokality, která proslavila Přerov.

Drtivá většina zastupitelů rozhodla na svém posledním zasedání o tom, že by slavné nálezy základů kostela sv. Marka a bratrské školy neměla překrýt stavba parkoviště pro pouhých čtrnáct aut.

Přesvědčila je stanoviska odborníků a pak také fakt, že už byla podána žádost o zapsání archeologicky cenné lokality na seznam kulturních památek.

Město teď řeší, jak nedokončenou stavbu parkoviště využít pro prezentaci slavných nálezů.

„Dostavíme chodník a ukončíme komunikaci s tím, že nevznikne parkoviště, ale zpevněná plocha. V zadání pro případnou studii nebo architektonickou soutěž bude, aby se využila pro prezentaci památek," řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

„Je tam veřejné osvětlení a přivedená elektrika. Místo bude zadlážděné a mohlo by sloužit třeba jako odpočinková zóna s informačními tabulemi. Z jedné strany je prostranství zakryté pivovarnickým sjezdem a ze druhé je cyklostezka, takže nájezdy automobilů nehrozí," dodal.

Doporučení archeologů

Archeologové doporučili, aby se vzácné nálezy základů ještě do konce roku odborně ošetřily a zasypaly. „Jde o to, aby památka nedegradovala celou zimu," vysvětil Zácha.

O tom, jakým způsobem město slavné naleziště základů kostela sv. Marka a bratrské školy, spjaté s působením J. A. Komenského a Jana Blahoslava, představí široké veřejnosti, se teprve rozhodne.

Pracovní skupina navrhla, aby byla vypsána architektonicko-urbanistická soutěž. Město zahrne do rozpočtu na příští rok částku dva miliony korun na jeho důstojnou prezentaci.

Cenné nálezy

Nálezy archeologů, které prováděli loni a letos v lokalitě Na Marku, potvrdily, že bylo město Přerov v době působení jednoty bratrské duchovním a vzdělávacím centrem evropského významu.

Svědčí o tom zejména mince z celkem sedmnácti evropských zemí. „Našli jsme zde desítky stříbrných mincí a také zlatý altun, ražený v Turecku. Je tedy vidět, že distribuce byla obrovská a zahrnovala celou Evropu," řekl už dříve přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Kromě mincí patří k nejcennějším objevům soubor církevních medailonů a ochranných amuletů, které symbolizují duchovní význam centra, ale i další zajímavosti – soubor opaskových kování nebo dlaždice ze 16. století.