Stavebníci v současné době zateplují fasádu a provádějí další úpravy budovy.

„Původně zde měla být Městská knihovna, stavební povolení ale nakonec padlo. Cílem úprav je přebudování na šest až sedm obchodních jednotek," nastínil vedoucí oddělení Stavebního úřadu přerovského magistrátu Jiří Just.

Vlastník dvoupatrové budovy, společnost Aspana Holding, chce nechat po rekonstrukci vnitřní části zbudovat také výstupy k obchodním jednotkám.

„Ochoz, ze kterého by byly jednotlivé obchody přístupné, má být nad chodníkem. Zatím na to ale nemá stavební povolení," řekl.Objekt bývalé Union banky v Palackého ulici prochází rekonstrukcí.

Prodejny s potravinami

Podle představ vlastníka by zde měly vzniknout prodejny s potravinářským sortimentem.

Chtěli tam knihovnu

O využití objektu bývalé Union banky pro účely městské knihovny, která v Přerově stále nemá důstojné zázemí, se mluví už několik let. Podle radních, kteří tuto variantu prosazovali, je budova ideální díky své poloze.

V těsném sousedství se totiž nachází nejen Gymnázium Jakuba Škody, ale také Vysoká škola logistiky či Střední živnostenská škola. Opodál navíc sídlí obchodní akademie či Střední průmyslová škola.

Dvoupatrová budova s podzemními prostory je navíc částečně bezbariérová, jsou v ní výtahy a vyhovující je i statické zajištění podlahových ploch.

„Chtěli bychom využít také prostory bývalé tančírny a zřídit zde třeba klub, který v Přerově chybí," plánoval už dříve přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD). Podmínky pronájmu, které ale vlastník nabízel, v minulosti kritizovali zastupitelé. Pronájem by totiž přišel městskou pokladnu na 7,5 milionů korun ročně. Zejména opozice takovou částku považuje za přemrštěnou.

Podle zastupitelů se městu mnohem více vyplatí investovat do rekonstrukce budovy, která bude v jeho majetku. Proto prosazovali variantu, aby nová knihovna vznikla buď v opuštěném armádním objektu v Čechově ulici, nebo bývalém Chemoprojektu.

Městská knihovna podle jejího ředitele Pavla Cimbálníka nové prostory nutně potřebuje – jednotlivé pobočky jsou totiž na několika různých místech. Zázemí hlavní budovy mezi Žerotínovým a Horním náměstím navíc kapacitně nevyhovuje a není tu dost místa pro čtenáře, ani pro knihy.