S touto podmínkou také město Přerov budovu nabídlo firmě za velmi výhodnou cenu – 4,5 milionů korun. I když ze záměru sešlo, podle právníků společnost podmínky smlouvy s městem neporušila.

Podnikatelský inkubátor měl být jakousi líhní začínajících obchodníků, kteří se měli později v Přerově natrvalo zabydlet. Jenže v tom byl hlavní kámen úrazu. Zchátralá a nevzhledná budova bývalé hygieny nikoho k byznysu nelákala.

„Nechali jsme se inspirovat okolními městy a navštívili třeba Zlín, kde už něco takového funguje. Pokusili jsme se tuto zkušenost přenést i k nám, ale nepodařilo se to,“ netají své zklamání přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Podle něj selhaly snahy hospodářské komory i úřadu práce, jenž se snažil do projektu budoucí zájemce nalákat.

V budově bývalé hygienické stanice v Komenského ulici to dnes přesto žije. Nově zrekonstruovaný objekt se navýšil o jedno podlaží, a i když léta ležel ladem, firmě se nakonec podařilo jeho náročnou opravu dotáhnout do konce.

Od léta mají v prvním patře praxi privátní lékaři, v přízemí je pak lékárna a květinářství. Volné jsou i další prostory.

Zda mají živnostníci, kteří se zabydleli v novém, výhodnější podmínky, je ale těžké zjistit.

„Proč vás to zajímá? Na to nemusíme odpovídat,“ reagovala na dotaz spolumajitelka nedávno otevřené lékárny.

Kupec: Nejsme samaritáni

Jak potvrdily i právní rozbory města, kupce budovy – tedy Přerovská stavební – opravdu nemusí nikomu skládat účty. Přestože se podnikatelský inkubátor nepodařilo realizovat, žádné sankce za to firmě nehrozí.

„Kupující strana se ve smlouvě zavázala, že v budově zřídí prostory pro provozování inkubátoru. Vzhledem k tomu, že ale o něco takového nebyl zájem, a firma prokázala, že záměr není možné realizovat ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze požadovat, smlouvu s městem neporušila,“ vysvětlila Jana Hrubá z právního odboru přerovského magistrátu.

„Firma od smlouvy s městem sice neodstoupila, ale prokázala, že se jí podmínky nepodařilo dodržet,“ doplnil Miloslav Dohnal z právního oddělení magistrátu.

Zástupci Přerovské stavební společnosti tvrdí, že není jejich chybou, že záměr na podnikatelský inkubátor nevyšel.

„Objekt byl na zbourání a museli jsme investovat velkou částku do jeho rekonstrukce. Navíc jsme ho koupili na úvěr. Dalším důvodem bylo i to, že se nepodařilo sehnat žádné zájemce, a my nejsme žádní samaritáni ani dobročinná organizace,“ řekla Dagmar Přecechtělová ze společnosti Přerovská stavební.