Město také přemýšlí, jak to udělat, až se současné silné ročníky přesunou do škol základních.

Řešení, se kterým radnice přišla, by mělo zabít dvě mouchy jednou ranou. „V současné době rodí silné sedmdesáté ročníky, takže dětí přibývá. Pro nás to znamená problém, protože kapacita mateřských škol už brzy nebude dostačovat zájmu ze strany rodičů,“ uvedla hranická místostarostka Radka Ondriášová.

Jak však dále podotkla, město musí počítat s tím, že počet nově narozených dětí kolísá. „Od sedmdesátých let porodnost postupně klesala, takže i to se časem projeví na množství nových dětí,“ doplnila Ondriášová.

V Hranicích se porodnost dostala na vrchol v posledních třech letech, kdy každý rok přibylo více než dvě stě novorozenců. To se brzy projeví i na zájmu o mateřské školy.

„Přemýšleli jsme o několika možnostech. Jednou z nich byly přípravné třídy základních škol, které by ulevily školám mateřským, ale není o ně velký zájem,“ vysvětlila místostarostka.

Další možností byla přístavba jedné z místních základních škol. Pro toto řešení se rozhodla i hranická radnice. „Přístavbu vybudujeme v půdních prostorách Základní školy Šromotovo,“ informoval mluvčí města Petr Bakovský.

Na toto téma se však mezi zastupiteli strhla debata, zda je vhodné, aby školka byla na půdě. „Nyní se proto bude rozhodovat, jestli by se do přístavby nepřestěhovaly některé třídy základní školy a mateřskou školu bychom umístili v přízemí školní budovy,“ uvedl Bakovský.

Termín realizace stavby je do podzimu příštího roku. „V září 2009 by už měla mateřská škola fungovat,“ dodal mluvčí. Město už vloni řešilo nedostatečnou kapacitu školek. Nová místa tehdy vznikla rozšířením prostor jedné ze stávajících školek, konkrétně Pohádky na sídlišti Hromůvka.