Obnova a ekonomický rozvoj provincie Lógar na jih od Kábulu jsou hlavním cílem české vojensko - civilní mise, která zamířila v pondělí kolem šesté hodiny ráno z přerovského letiště do Afghánistánu.
Letecký speciál přemístil do oblasti na devětatřicet vojáků nově ustanoveného provinčního rekonstrukčního týmu (PRT). Desítka dalších specialistů za nimi odletí v březnu. Jednotka má v oblasti působit tři roky a Česko se po Maďarsku a Litvě stává další zemí, která má v Afghánistánu vlastní tým.
Účastníci prošli tvrdým výcvikem
„Jisté zkušenosti už máme, tři roky jsme plnili úkoly ve prospěch provinčního rekonstrukčního týmu spolu s německou stranou. Tato situace je ale jiná. Máme svůj vlastní tým, který bude úzce spolupracovat nejen s ministerstvem zahraničních věcí, ale také s americkou jednotkou, která v oblasti působí,“ řekl na letišti v Přerově náčelník generálního štábu armády České republiky Vlastimil Picek.
První rotace vojáků má přitom zajistit logistické zázemí nového týmu. Podle jeho slov absolvovali účastníci mise tvrdý výcvik.
Poletí i civilní odborníci
Provinční rekonstrukční tým nebudou podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka tvořit pouze vojáci, ale také zhruba desítka civilních expertů.
„Jedná se o vojensko – civilní misi, ve které hrají klíčovou roli civilní experti, vybraní ministerstvem zahraničí. Ti budou vymýšlet konkrétní projekty na obnovu infrastruktury, mají se podílet na opravách škol nebo policejních stanic a pomáhat v zemědělské oblasti,“ upřesnil mluvčí ministerstva obrany Čírtek.
Vojáci, kteří v pondělí odletěli do Afghánistánu, byli pečlivě vybráni ministerstvem obrany. „Jádro tvoří průzkumný prapor z Prostějova, zastoupeny jsou i útvary z Bechyně nebo Hranic. Mezi vojáky je i několik žen,“ upřesnil tiskový mluvčí přerovské vrtulníkové základny Milan Kouřil.
S příslušníky mise se na letišti v Přerově rozloučil první náměstek ministryně obrany Martin Barták.
Mise má pomoci zachování NATO
„Vrátili jsme se ze zasedání ministrů obrany států NATO ve Vilniusu a následně proběhla bezpečnostní konference v Mnichově. Na ní několikrát zaznělo především z úst amerického ministra obrany, že mise v Afghánistánu je otázkou dalšího fungování Severoatlantické aliance,“ sdělil Barták.
Podle jeho slov právě angažmá jednotlivých členů NATO ukáže jednotu Severoatlantické aliance. „My k tomu můžeme významně přispět,“ konstatoval.
Náměstek ministryně obrany spatřuje hlavní význam mise v tom, že má Česká republika vůbec poprvé v historii vlastní provinční rekonstrukční tým.
Budou chránit místní obyvetele
„Udělali jsme to, po čemNATO a Spojené státy nejvíce volají – zvýšili jsme své účinkování v Afghánistánu. Tyto týmy jsou jednou z cest, které mohou spolu s výcvikem bezpečnostních složek v několika dalších letech pomoci ke stabilizaci regionu,“ dodal Barták.
Vojáci budou podle jeho slov v Afghánistánu zajišťovat hlavně ochranu a bezpečnost civilního obyvatelstva. „Není to klasická bojová mise a doufáme, že až skončí, bude provincie Lógar v lepším stavu než nyní,“ podotkl náměstek ministryně obrany.
V afghánské provincii Lógar žije zhruba 350 tisíc obyvatel a hlavním zdrojem obživy zdejších obyvatel je zemědělství. V provincii bude celkem působit na dvě stě českých vojáků.
Další vojáci jsou v Kosovu
Část vojáků hranické posádky přitom vyrazila na zahraniční misi už minulý týden ve středu. Tehdy se celkem 116 vojáků přesunulo do Kosova. Důvodem jejich odletu byla obava z eskalace napětí v souvislosti s očekávaným vyhlášením samostatnosti Kosova.
Zatímco jindy se na zahraniční misi vojáci připravují dlouhodobě, tentokrát měli před odletem pouhých pět dní. Tolik času totiž uplynulo od chvíle, kdy o jejich nasazení požádal velitel mezinárodních sil Gerard Hegarty.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA
O vojenské misi do Kosova se dočtete zde: Poplach: vojáci z Hranic letěli do Kosova