Sedmá vrtulníková jednotka, jež působila na předsunuté operační základně koaličních sil NATO Šarana, je tou poslední – dvouletý mandát Parlamentu pro vrtulníkové jednotky totiž touto rotací skončil.

V Afghánistánu působilo od prosince roku 2009 do letošního srpna celkem šest vrtulníkových jednotek. Příslušníci sedmého kontingentu zajišťovali podobně jako jejich předchůdci na misi přepravu nákladů, zachraňovali a převáželi zraněné vojáky.

„Počet nalétaných hodin za dobu působení všech sedmi rotací se blíží k neuvěřitelnému číslu tři tisíce. Poslední let na letiště v Kábulu se uskutečnil v neděli 23. října a po něm následovala demontáž všech tří vrtulníků Mi-171Š a jejich příprava na přepravu,“ uvedla mluvčí mise Jana Skřivánková.

Společně se zhruba stovkou vojáků se vrací zpět do vlasti i velitel přerovské vrtulníkové základny Jaromír Šebesta. Na základně Šarana začala již minulý týden také demontáž mobilního opravárenského pracoviště, které se přesune do Česka.

„Jen toto pracoviště představuje ve sbaleném stavu téměř pětadvacet plně naložených kontejnerů,“ upřesnila mluvčí.

Letci z přerovské vrtulníkové základny se vracejí do nejistoty. Ministerstvo obrany totiž již před časem avizovalo, že hodlá zrušit nejméně jednu leteckou základnu. O Přerovu se přitom v této souvislosti mluví již delší dobu.