Slavnostní ceremoniál byl původně plánován na náměstí T.G. Masyryka, kvůli špatnému počasí se však musel přesunout do Městského domu.

Přerovští vojáci se před časem vrátili ze své poslední afghánské mise a uzavřela se tím jedna epocha. Jednotka totiž ukončila dvouleté působení českých vrtulníků v operaci ISAF.

„Sedm kontingentů, to je zároveň sedm úspěchů létajících hrochů. Vašim úkolem byla přeprava osob a nákladů ve prospěch koaličních sil, záchrana zraněných na palubě vrtulníků. Sílu armády netvoří jen zbraně, ale i nemateriální věci jako síla a odvaha. Obstáli jste na výtečnou,“ pochválil vojáky náměstek ministra obrany Michael Hrbata.

Podle něj jsou už zpět v České republice i tři dopravní vrtulníky Mi-171š a nyní proběhne jejich generální oprava tak, aby byly připraveny na plnění dalších úkolů.

Spolu s více než stovkou příslušníků sedmého kontingentu se vrátil zpět do vlasti i velitel přerovské vrtulníkové základny Jaromír Šebesta.

„Podařilo se nám dosáhnout toho, že nedošlo k žádnému zranění našich vojáků a ani k bojovému poškození. Tam, kde jsou rozmístěné naše jednotky, je bezpečnostní situace špatná. A je špatná natolik, že tamní ani koaliční jednotky normálně nelétají a my jsme zde působili každý den,“ řekl Šebesta.

„Je možná zčásti štěstím, ale z velké části především přípravou, že jsme během tohoto dvouletého působení nezaznamenali střelbu nebo napadení vrtulníku, takže se vše obešlo bez problémů. Přičítám to hlavně tomu, že bezpečnostní procedury, jež jsme měli nacvičené, byly dostatečné na to, abychom protivníka odradili od nějakých útoků,“ poznamenal.

Během dvou let se na předsunuté základně Šarana vystřídalo sedm jednotek, které nad Afghánistánem nalétaly téměř tři tisíce hodin, provedly tisíce bojových vzletů a přistání, při nichž byly přepraveny tisíce cestujících a stovky tun nákladů.

Letiště? To v Přerově je nejméně vhodné

Vojáci dostali během slavnostního nástupu ocenění od ministerstva obrany, a to medaile „Za službu v zahraničí“, dále Záslužné kříže třetího stupně a udělena byla i medaile ministra obrany „Za zranění“, již obdržel jeden z loňských účastníků mise Petr Procházka.

„Působil jsem jako mentor Afghánské národní armády a byl jsem v týmu českých pilotů, kteří vyučovali část jejich letectva. Nehoda se nám stala při přistání. Kvůli prachu a špatnému výběru plochy narazil vrtulník bokem do skály. Vypadl jsem z něj ven a utrpěl zranění. Po dvou měsících léčby jsem se ale mohl vrátit zpět do služby,“ řekl.

Náměstek ministra obrany Michael Hrbata se ve čtvrtek vyhnul přímé odpovědi na otázku, jaký bude další osud přerovské vrtulníkové základny, o jejímž zrušení se už delší dobu spekuluje v souvislosti s armádními škrty.

„V tuto chvíli existuje pouze analýza všech našich letišť a je pravdou, že to přerovské bylo hodnoceno ze všech jako nejméně vhodné a potřebné pro armádu České republiky. Definitivní rozhodnutí ale dosud nepadlo, zatím stále platí stávající usnesení vlády,“ uzavřel.