Meopta dodává pro armádu například noktovizní zaměřovač ZN4 Lynx či noktovizní zasádku NV-Mag 3A pro útočné pušky. Patří také ke klíčové pětici firem, které se budou podílet na zakázce 210 švédských bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu.

„Meopta patří mezi strategické firmy českého obranného průmyslu a je tradičním dodavatelem jak pro Armádu České republiky, tak i pro řadu dalších v rámci NATO. Je také významným zaměstnavatelem v regionu. Současný konflikt na Ukrajině ukazuje, jak důležité je mít na svém území výrobce vojenské techniky a mít s ním dobré vztahy,“ řekla v Přerově ministryně obrany Jana Černochová.

První adventní neděli vpodvečer se slavnostně rozzářil vánoční strom na Masarykově náměstí v Přerově. Do centra města dorazily davy lidí.
ANKETA: Noví konšelé chtějí noblesní Vánoce. Za pět milionů navíc

Ta se během své návštěvy setkala s majitelem skupiny Meopta Geraldem Rausnitzem, ale také ředitelkou Alenou Moore a dalšími zástupci firmy. Tématem jednání bylo zhodnocení spolupráce s armádou, ale také prezentace produktů sportovní, vojenské optiky a optických systémů včetně ukázky jejich výroby.

„Naposledy jsem tu byla před deseti lety jako poslankyně. Pokrok, který firma za tu dobu udělala, je obrovský,“ zhodnotila ministryně Černochová.

Produkty putují do více než sedmdesáti zemí světa

Meopta slaví právě letos devadesát let od svého založení. Začínala s vývojem dalekohledů, pozorovacích přístrojů a puškohledů pro civilní i vojenské použití, dnes vyvíjí a vyrábí pokročilé optické a optoelektronické systémy.

„Jsme globální technologickou společností s partnery po celém světě a vyspělými výrobními závody v České republice a Spojených státech amerických,“ prozradil Pavel Šťastný, obchodní ředitel sportovní, vojenské a průmyslové optiky.

Firma zaměstnává 1800 lidí a většina její produkce jde na export do více než sedmdesáti zemí světa.

Pro armády vyrábí optické zaměřovače, noční vidění, puškohledy, dalekohledy, ale také pokročilé optické systémy například pro obrněná vozidla či letadla.

Otevření zrekonstruovaného Blažkova domu na Masarykově náměstí v Přerově, 22. 12. 2022
Inovační hub v Blažkově domě čeká úprava interiéru. Otevře se v červenci

„Pro českou armádu jsme dodávali například noktovizní zaměřovač ZN4 Lynx, noktovizní zasádku NV-Mag 3A pro útočné pušky, denní zaměřovač ZD 5x40 se záložním kolimátorem ZD-RD/A pro lehké kulomety a kombinovaný denní a noční přístroj řidiče CDND-1 pro bojová vozidla Pandur,“ doplnil Šťastný.

Přerovská firma se bude podílet i na dodávce a provozu švédských bojových vozidel CV90. Meopta bude mít na starosti výrobu unikátní zaměřovací technologie UTAAS (Universal Tank and Anti-Aircraft Fire Control System).

„Jedná se o zajištění celé výroby a testování kompletního UTAAS systému pro společnost SAAB, která je subdodavatelem tohoto systému. V současné době již realizujeme dílčí aktivity, na které máme od SAAB objednávky,“ upřesnil Pavel Šťastný.