Příliš konkrétních výsledků jednání nepřineslo, uvažovaná další ubytovna ve městě je ale prý zcela nepřijatelná.

„Počkáme pár týdnů na nové vedení města, se kterým budeme jednat. Ale nedokážu si představit, že by nějaké vedení seriózně uvažovalo o další ubytovně. Nehledě na to, že ten dům je ve stavu, kdy potřebuje nějakou investici. Těch možností, jak jej využít, je celá řada," řekl Martin Stropnický.

Konkrétní ale být nechtěl, jde prý pouze o „první nápady".

„V případě, že by nové vedení radnice mělo dobrý návrh, jsem přesvědčený, že se s ním ministerstvo obrany bude schopné dohodnout. Určitě by se mluvilo i o rozumné ceně," dodal ministr, který si v sobotu přijel objekt zvenku prohlédnout.

Právě cena hraje v celé transakci pochopitelně klíčovou roli.

Přerov zamýšlí odkoupit budovu za čtyřicet milionů korun, podle slov Martina Stropnického však byl poslední návrh magistrátu nižší než představy ministerstva.

Zácha: Bezúplatný převod na město nechtěli

Nynější přerovští zastupitelé už v polovině září schválili záměr na odkoupení bývalého armádního hotelu. I v jejich případě byla hlavním podnětem obava z možného zřízení další sociální ubytovny.

„Původně jsme jednali o bezúplatném převodu, ale ministerstvo obrany na něj nepřistoupilo," shrnul v září náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Ten na jednání s vedením rezortu obrany vysvětloval, že město nechce nečinně přihlížet vzniku další sociální ubytovny v centru města.

Záměr o odkoupení mezi přerovskými zastupiteli prošel o jediný hlas.

„Tímto usnesením vysíláme signál na ministerstvo obrany, že máme o koupi objektu zájem. Je to ale jen schválení záměru, a od toho je cesta k úplatnému převodu dlouhá," dodal tehdy Michal Zácha.

To, jestli na místě domu Strojař vzniknou prostory pro podnikání nebo bude s majetkem nakonec hospodařit město, je zatím ve hvězdách.

Strojař chce získat město, zastupitelé schválili záměr na odkup za 40 milionů

Přerov to s ubytovnami trochu přehnal

Současný vlastník objektu, tedy armáda v čele s ministrem obrany, však zřízení další ubytovny odmítá.

„Přerov má snad přes dvacet ubytoven a tady by při troše smůly opravdu mohlo nastat něco, co by vytvářelo potencionální kriminalitu. Tato zóna by byla patrně dost nebezpečná. Mám pocit, že se to s těmi ubytovnami v Přerově hodně přehnalo," poznamenal.

Martin Stropnický i Antonín Prachař se na Přerovsku ukázali nejen kvůli domu Strojař, ale také v souvislosti s Dnem letiště Přerov.

Šéf rezortu obrany se seznámil s infrastrukturou letiště a s jeho možnostmi, které by byly možné využít pro armádní účely.

Letiště ožilo. Průlety si nenechaly ujít čtyři tisíce návštěvníků. Podívejte se