„Vysoce oceňuji vaši vynikající práci, každodenní odvahu a odhodlání splnit všechny úkoly i v náročných podmínkách. Něco jiného je totiž o nebezpečných situacích číst, nebo je sledovat ve filmu a televizi, a něco úplně jiného je tyto situace prožívat na vlastní kůži,“ těmito slovy ocenil ministr obrany Alexandr Vondra vojáky třetího kontingentu z přerovské vrtulníkové základny, kteří se vrátili z náročné mise ISAF v Afghánistánu.

Češi podle něj obstáli i v hodnocení v rámci struktur NATO. Ministr proto v pátek dopoledne předal nastoupeným vojákům na náměstí T. G. Masaryka v Přerově medaile za službu v zahraničí a někteří obdrželi i záslužný kříž.

„Zvláštní dík a uznání patří veliteli kontingentu Robertu Papšovi, který na svém velitelském postu prokázal vynikající manažerské a odborné schopnosti a přivezl svůj tým zpátky domů,“ řekl ministr.

Třetí kontingent mise ISAF tvořilo 97 letců a obslužného personálu z vrtulníkové základny, z toho bylo osm žen.

Armádní speciál přepravil první vojáky na základnu Šarana v polovině července, poslední se pak vrátili domů 9. listopadu. Podíleli se na přepravě materiálu a osob, a to jak jednotek ISAF, tak i afghánských národních bezpečnostních sil.

Jednotka měla k dispozici tři modernizované dopravní vrtulníky Mi-171Š.

Tříměsíční pobyt v zemi, kde se po příletu přerovských vojáků značně přiostřila situace, byl ve všech směrech náročný.

„Obavy panovaly zejména z výročí teroristického útoku v USA 11. září, ale hlavně z voleb, které v zemi probíhaly. Zatímco jedenácté září bylo poklidné, během voleb intenzita útoků zesílila. Povstalecké skupiny se snažily zdiskreditovat činnost jednotek ISAF a chtěly volby zpochybnit,“ vysvětlil velitel třetího kontingentu Robert Papš.

Pro vojáky byl, jak dodal, obtížný zejména začátek mise, kdy se museli vyrovnávat se změnou nadmořské výšky a přizpůsobit horskému klimatu.

„Přece jen je základna Šarana o dva kilometry výše než Přerov. Svou roli sehrály i pouštní podmínky, prach a písek,“ přiblížil.

Přímo do válečného střetu, v němž by šlo o život, se naštěstí čeští vojáci nedostali. Do vlasti se vrátili v pořádku a nikdo nebyl zraněný.

„Složitých situací bylo více, prováděli jsme dokonce přepravu materiálu v podvěsu za podpory polských vrtulníků. Překvapení v takové situaci mohou být pouze malá, každé větší by znamenalo, že jsme něco v přípravě a nebo v průzkumu místa nasazení zameškali,“ řekl.

Na své v pořadí čtvrté misi byl kapitán vrtulníku Ladislav Bartošík. „Byl jsem dvakrát v Bosně a jednou v Kosovu, tato byla ale nejnáročnější. Každý let bereme tak, že příprava musí být stoprocentní. Chyba se totiž neodpouští,“ řekl Bartošík.

Zvládnutí obtížné mise ocenil i Čestmír Tesařík z velení armády.

„Kromě materiálu pomáhali přerovští vojáci přepravovat také zraněné a nemocné vojáky NATO a afghánských bezpečnostních sborů. Slovy čísel to znamená, že třetí jednotka nalétala více jak čtyři sta hodin při téměř osmi stech letech, přepravila celkem 53 tun materiálu a přes 1 300 osob,“ upřesnil.

Ministr obrany Alexandr Vondra uvedl, že mise ISAF na základně Šarana bude pokračovat i v roce 2011, v roce 2012 ale české vojáky nahradí Maďaři. V roce 2013 by se podle něj mohli Češi opět do Afghánistánu vrátit.

„Helikoptéry potřebují po nějaké době generální opravu, v roce 2012 tedy bude muset materiál obnovit svou životnost. Bude-li potřeba, můžou se sem přerovští vrtulníkáři vrátit ještě v roce 2013,“ uzavřel.