Prachař musel v minulých týdnech odolávat nejrůznějším tlakům – čelil například kritice kvůli častým personálním výměnám v Ředitelství silnic a dálnic.

V poslední době se do něj pustilo také odborové sdružení Drážní inspekce, které napsalo dokonce otevřený dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

Hnutí ANO podle ČTK navrhuje, aby se stal novým ministrem dopravy ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok.

Pokud Prachařovu demisi, kterou mu musí předat premiér, přijme prezident, půjde o druhou změnu v Sobotkově vládě. Tou první byl odchod ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové do funkce eurokomisařky.

Babiš připustil, že výběr Ťoka do čela resortu dopravy bude pravděpodobně kritizován za možný střet zájmů. Dodal ale, že jde podle něj o vhodnou volbu.

„Ředitelství silnic a dálnic se dostalo do područí stavebních firem, a proto si myslím, že právě člověk, který přichází z takovéto firmy, bude umět čelit různým atakům," zdůvodnil volbu šéf ANO. Zároveň ale uvedl, že předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) byl volbou svého koaličního partnera překvapený.

Prachař: Jsem spokojený

Prachař podle Sobotky nezvládal řešit problémy, které se na ministerstvu kumulovaly. Zmínil například otázku vedení Ředitelství silnic a dálnic nebo přípravu tendru na nového provozovatele mýtného systému.

„Nový ministr musí s těmito oblastmi výrazně pohnout," sdělil ČTK Sobotka. S Ťokem se chce co nejdříve setkat.

Odcházející ministr Antonín Prachař uvedl, že se v oblasti dopravy hodně věcí podařilo – například zahájení výstavby dálnice D11.

„Jsem spokojený se svým účinkováním," řekl a dodal, že se vrací do privátní sféry.

Důvodem pro jeho odstoupení byla skutečnost, že nechce být terčem opozice a médií. Tento stav prý neprospíval resortu, hnutí ANO a jemu samotnému.

Neúspěšný uchazeč o Senát

Prachař působil na ministerstvu dopravy od konce letošního ledna. Během jeho působení se na Ředitelství silnic a dálnic vystřídali čtyři šéfové a personální změny prosadil rovněž v ČD Cargo. Krátce před svým odstoupením vyměnil i šéfa Českých drah.

Antonín Prachař na podzim letošního roku neúspěšně kandidoval do Senátu za Přerovsko a část Novojičínska.

Ve druhém kole senátních voleb ho porazila Jitka Seitlová.