Primátor Jiří Lajtoch označuje celou situaci jako komedii.

Přerovu chybí zejména průpich. Kvůli těžké nákladní dopravě jsou na mnoha místech vyjeté hluboké koleje, město je špatně průjezdné a v době uzavírek bývá úplně ucpané.

Velká frekvence dopravy zhoršuje také smogovou situaci zejména při inverzi. Podle slov ministra dopravy se Přerované v nejbližší době dočkají konečně jasného termínu, kdy by se stavba měla uskutečnit.

„Do konce roku budeme schopni říct data, kdy se začne stavět,“ sdělil Vít Bárta.

Primátor: Komediální stav

Primátor Přerova Jiří Lajtoch by ale od ministra rád slyšel víc než toto ujištění.

„To je velmi obecná formulace. Studie na průpich je zpracovaná od začátku roku, mělo se to řešit již v prvním pololetí a máme začátek října. Průpich měl patřit k prioritám,“ posteskl si primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Město v minulosti stavbu na ministerstvu dopravy i Ředitelství silnic a dálnic několikrát urgovalo, jednání ale podle primátora komplikovalo i například to, že se změnili náměstci.

„Připadá mi to jako komediální stav. Nevím, s kým se o tom vlastně máme bavit,“ dodal primátor.

Současnou situaci vystihuje nejlépe fakt, že Bártův náměstek Martin Sýkora městu na začátku září sdělil, že Ředitelství silnic a dálnic zatím nepodalo návrh pro ministerstvo, aby tuto investici zařadilo do svého plánu.

Přerov = neustálé kolony

Neúnosná dopravní situace trápí Přerovany již řadu let a podepisuje se také na stavu ovzduší a životního prostředí.

„Absence průpichu se negativně projevuje v Přerově každodenně. Markantní je to zvlášť nyní, kdy se opravuje jedna ze stěžejních komunikací a dochází k neustálým kolonám na území města,“ připomněl vedoucí odboru dopravy přerovského magistrátu Lubomír Štukavec probíhající rekonstrukci Tovární ulice. př

V létě působila podobné komplikace uzavírka Kojetínské.

Dopravní situace v Přerově se pravděpodobně zhorší v průběhu listopadu, kdy bude otevřený úsek dálnice D1 do Říkovic. Na to pamatoval se při setkání s ministrem Bártou i hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík.

„Apelujeme na vyřešení dopravní situace v Přerově, a to především dobudováním dálnice D1, výstavbou estakády přes trať Českých drah a realizací takzvaného průpichu Přerova,“ píše se v materiálech, které Tesařík předal ministrovi.

Mezi priority řadí kraj i rekonstrukci železniční stanice Přerov.

Pavla Kubištová, Veronika Kolesárová