Za tyto peníze se mohla postavit polovina Tyršova mostu.

Opoziční zastupitelé už v minulosti upozorňovali, že se některé investice navýšily o závratné sumy kvůli takzvaným vícepracím. U zakázky na stavbu autobusového nádraží si ale stavební firma dokonce sama nadiktovala cenu, za jakou chce stavět. Případ rozvířil loni v únoru bouřlivou diskusi na jednání zastupitelstva.

O co tenkrát šlo? V době, kdy ještě město neukončilo veřejnou soutěž, předložila rada zastupitelům návrh na zvýšení ceny této zakázky ze 135 na 144 milionů. „Ta ale kopírovala nejnižší nabídku konkrétní firmy, jež se přihlásila do soutěže,“ připomněl opoziční zastupitel Richard Šlechta (SpP).

Podle něj šlo tehdy město na ruku dodavatelům, místo toho, aby vyhlásilo nové výběrové řízení. „Tím by se dosáhlo na reálnou cenu, která mohla být až o třicet procent nižší,“ myslí si Šlechta. Návrh radních na navýšení ceny nakonec prošel.

Problémy s Domovem seniorů

Asi největším terčem kritiky ze strany veřejnosti se ale stala stavba Domova pro seniory, na kterou si posvítil i Nejvyšší kontrolní úřad. Chtěl totiž vědět, jak město naložilo se stamilionovou dotací od státu. Stavba se prodražila z původních 139 milionů nejprve na 167 a posléze na 189 milionů. Město ale pro to mělo své vysvětlení.

„Jednalo se o nezbytné úpravy z důvodu nevhodných geologických podmínek. Zesilovaly se střešní konstrukce, zpevňovaly a rozšiřovaly základy objektu. Musela být zbudována částečná nová kanalizace, “ řekl Jiří Raba z odboru rozvoje města.

Kauza Zimák

Z padesáti na padesát devět milionů korun se prodražila i rekonstrukce zimního stadionu v Přerově. „V průběhu náročné stavby se musela zcela změnit technologie, takže se objem investice navýšil o devět milionů korun,“ zdůvodnil náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Úřad na ochranu hospodářské soutěže už některé sporné zakázky města prověřil a jinými se stále zabývá. „Je mezi nimi i rekonstrukce zimního stadionu, kde jsme konstatovali, že zadavatel neporušil zákon. V současné době se ale vede druhé správní řízení v této věci, a to kvůli vícepracím, které město Přerov zadalo,“ shrnul Kamil Rudolecký, místopředseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

Podle něj vede nyní antimonopolní úřad také správní řízení, týkající se zakázky na dopravní stavby a šetří i podnět kvůli opravám bazénu. „Již v roce 2002 jsme navíc vedli správní řízení o zakázce na projektovou dokumentaci domova důchodců,“ podotkl.

Stavba zimního stadionu se podle důvěryhodných zdrojů stala také předmětem policejního vyšetřování. „Mohu to potvrdit,“ řekl policista, který si ale přál zůstat v anonymitě.

Nad realizací stavby zimního stadionu se i po čase pozastavují někteří zastupitelé:

„Byla tam snaha rychle zakázku dokončit a dle mého mínění nebyl dobře vybraný architekt. Snad dokonce chyběla i původní dokumentace,“ shrnul zastupitel Radek Pospíšilík (Strana práv občanů Zemanovci).