Stavba tří nových hal v této lokalitě by mohla začít už v příštím roce. „Výstavbou dálnice D1 zmizela poslední bariéra a myslíme si, že Přerov se svým umístěním uprostřed Moravy, dálničním napojením na Ostravu, Brno, Zlín a Olomouc je velmi významným městem s obrovským potenciálem. Jsme rádi, že se ho můžeme pokusit využít,“ uvedl výkonný ředitel a jednatel společnosti RC Europe Antonín Dillenz.

Podle něj probíhají už několik měsíců tržní konzultace s konkrétními zájemci o využití hal. „Jsou to společnosti, které se zabývají primárně průmyslem - farmaceutickou a strojírenskou výrobou. Myslíme si, že nakonec budeme úspěšní minimálně v té oblasti strojírenské výroby, ve které má Přerov velký potenciál, podtržený hlubokou a dlouhou historií. Proto jsou to především tyto společnosti, které oslovujeme a s nimiž jednáme. V tuto chvíli jde asi o pět subjektů,“ upřesnil Dillenz.

Z bývalé kancelářské budovy bývalého Emosu na Masarykově náměstí v Přerově zbyla po bouracích pracích jen kostra. Stavební práce probíhají ve všech patrech budovy.
Z kancelářské budovy bývalého Emosu zbyla jen kostra. Podívejte se dovnitř

Přerov má, jak dodal, má mezi potenciálními investory velmi dobré jméno. „Vědí o vás, vědí o tomto městě, vědí, že je tady Meopta, strojírny a znají historii těchto závodů, které vygenerovaly spoustu lidí, kteří mají velkou zručnost a povědomí o těchto procesech,“ řekl Dillenz.

Ten doufá, že se podaří získat stavební povolení na začátku příštího roku. „V té době bychom chtěli mít už konkrétní zájemce, protože bez nich stavět nedává smysl. Věříme, že budeme do roka slavnostně pokládat základní kámen a zahájíme stavební fázi projektu. Tyto stavby většinou trvají dvanáct až osmnáct měsíců, což znamená, že do dvou let by tu už mohla být první hala, která bude nabízet práci lidem,“ zmínil.

Dubnové jednání městského zastupitelstva v Přerově. 15.4. 2024
Do Přerova míří miliardová investice, developer postaví tři haly

Společnost chce ve městě podporovat také sportovní a kulturní aktivity. „Jsme dlouhodobým partnerem přerovské kanoistiky, a protože zahajujeme novou éru spolupráce, rozhodli jsme se podpořit také zdejší hokej a stali se smluvním partnerem HC Zubr pro příští sezonu s významnou finanční subvencí,“ prozradil.

Přerovští zastupitelé nedávno většinou hlasů podpořili záměr prodeje pozemků, na kterých vyrostou tři nové haly - a nyní byla podepsána smlouva o smlouvě budoucí na jejich prodej. Peníze za 37 tisíc metrů čtverečních pozemků společnost zaplatí poté, co na svůj projekt dostane platné stavební povolení. V souladu se znaleckým posudkem zaplatí 1340 korun za metr čtvereční.

„Taková investice v Přerově dlouho nebyla a já jsem za to rád, protože je to velká příležitost pro rozvoj města. V Přerově nebyla za posledních dvacet let funkční dopravní infrastruktura a dálnice D1 byla přerušena na jediném místě v Česku - a tím je Přerov. Nyní nastal významný posun, protože do dvou let bude dokončena dálnice D1 a do čtyř let by měla být hotová i D 55 Přerov - Olomouc. S tím souvisí i zájem investorů,“ konstatoval přerovský primátor Petr Vrána.

Kojetínské „Beverly Hills“ se zadrhlo. Město podle starosty Kojetína Leoše Ptáčka do příprav investovalo už miliony korun.
Kojetínské „Beverly Hills“ se zadrhlo. Starousedlíci brání přístupovou cestu

Cena 1340 korun za metr čtvereční byla stanovena podle znaleckého posudku. „Jen pro srovnání - když se prodávaly městské pozemky společnosti Accolade, vyšplhala se částka na 1250 korun, takže jsme v tuto chvíli nad touto cenou,“ poznamenal.

Podle náměstka primátora Miloslava Dohnala (Pomáháme městu - ODS) nastolil Přerov politiku aktivního vyhledávání investorů. „Začali jsme bytovou výstavbou, kdy úzce spolupracujeme s investory. První vlaštovkou v oblasti výroby byla společnost Accolade, druhým významným investorem je nyní RC Europe. Od všech investorů, kteří vstupují do našeho města, slyšíme, že vnímají, jak jde Přerov nahoru - co se týče investic i zájmu. Ozývají se nám čím dál častěji také menší investoři, s nimiž jednáme o možnosti využití pozemků města Přerova,“ řekl.