Policie po zátahu Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinila třináct osob z nezákonného ovlivňování veřejných zakázek v oblasti dopravních staveb - mezi obviněnými je i Michal Zácha.

Policie je viní z přijetí úplatku, podvodu či zneužití pravomoci úřední osoby. Většina ze třinácti obviněných v této kauze se k trestné činnosti, která je jim kladena za vinu, doznala a byla propuštěna na svobodu.

Robert Knobloch (vlevo) a Michal Zácha (vpravo)
Dvě slivovice. Zácha s Knoblochem podle policie používali kódy pro úplatky

Brněnský soud uvalil vazbu na jednoho obviněného - známého přerovského podnikatele Roberta Knoblocha, který byl se Záchou v úzkém kontaktu - je totiž členem regionálního sdružení ODS a v minulosti byl šéfem krajského sdružení strany.

Dva roky sledování

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu sledovali více jak dva roky, jak se v Olomouckém kraji ovlivňují veřejné dopravní zakázky.

Z usnesení o zahájení trestního stíhání vyplývá, že na korupci u dopravních zakázek v Olomouckém kraji šlo 46 milionů korun. Stavební firmy měly obviněným politikům a úředníkům platit také luxusní dovolené nebo mobilní telefony.

Detektivové, jak píší v obvinění, získali důkazy o ovlivnění konkrétních deseti dopravních zakázek Olomouckého kraje. V usnesení o zahájení trestního stíhání, které se podařilo získat Seznam Zprávám, tvrdí, že z nich skupina měla dostat úplatky ve výši přes 46 milionů. K předání části peněz ale nedošlo, protože policie zasáhla, třináct lidí zadržela a obvinila.

Michal Zácha (ODS), náměstek olomouckého hejtmana pro dopravu.
Třináct obviněných v kauze dopravních zakázek na kraji. Radního Záchu propustili

V usnesení vyšetřovatelé uvádějí, že Zácha inkasoval jako úplatek 400 tisíc korun v souvislosti se zakázkou na opravu silnice mezi Unčovicemi a Litovlí, která stála více než 87 milionů korun. Obvinění se opírá zejména o odposlechnuté telefonické rozhovory.

Stíhaní aktéři skupiny mezi sebou komunikovali za pomoci šifrovaných aplikací, před jednáním odkládali telefony nebo používali technologie na rušení signálu. Podle policie používali pro úplatky kódy - dvě slivovice znamenaly v komunikaci mezi Robertem Knoblochem a Michalem Záchou dvě stě tisíc..

Zácha přijel na radnici

Michal Zácha dorazil ve čtvrtek dopoledne na radnici v Přerově. Když vyšel z budovy na Masarykově náměstí, nechtěl nic komentovat, pouze nasedl do auta a odjel.

Přerovský primátor Petr Vrána (ANO) svolal na čtvrtek koaliční radu, kterou tvoří zástupci hnutí ANO, ODS a KDU-ČSL. Právě tato koalice vládne na radnici v Přerově od loňských komunálních voleb. ODS zastupuje ve vedení města náměstek primátora Miloslav Dohnal a další tři radní - Petr Kouba, Jakub Navařík - a právě Michal Zácha, v jehož gesci je školství, sport a grantová politika.

Koaliční radu hodlá svolat v nejbližších dnech přerovský primátor Petr Vrána (ANO). Ilustrační foto.
Přerovský primátor svolá kvůli obvinění Záchy koaliční radu

„Koaliční rada bude řešit další fungování koalice a budeme se bavit také o personáliích,“ nastínil před jednáním primátor Petr Vrána (ANO).

Po rezignaci Záchy na post radního vedení města rozeslalo novinářům pouze tiskovou zprávu. „Michal Zácha dnes, tedy 16. listopadu, rezignoval na funkci člena Rady města Přerova a na funkci uvolněného radního. Na koaličním jednání bylo rozhodnuto, že vedení města Přerova bude pokračovat na současné platformě koalice,“ uvádí se v prohlášení.

„Personální záležitosti budou projednány na dalším jednání, jehož součástí bude i rozhodnutí o obsazení pozic ve společnostech s účastí města. Koaliční partneři se dohodli, že nad rámec uvedeného vyjádření v tuto chvíli nebudou věc individuálně komentovat. Jednání koaliční rady bude pokračovat.

Archeolog Zdeněk Schenk provádí výzkum na parkovišti u Přerovanky v Kratochvílově ulici.
Archeologové narazili na parkovišti u Přerovanky na kanál z 19. století

Prošetřované aktivity a trestní stíhání Michala Záchy se netýkají magistrátu města Přerova,“ uvádí zpráva vedení města.
Situací se po rezignaci Michala Záchy zabývá i místní rada ODS.

„Pan Zácha udělal všechny kroky, které jsme očekávali. Koaliční jednání probíhají a budou probíhat i příští týden, kdy nás čekají další jednání. Situací se zabýváme i v rámci místního sdružení ODS a našeho zastupitelského klubu,“ informoval člen místní rady ODS Igor Kraicz. Kdo nahradí Záchu v Radě města, z dosavadních jednání nevyplynulo.

Opozice: Ztratil důvěru

Opozice považuje rezignaci Záchy za logické vyústění celé situace. „Myslíme si, že to je správný krok, který veřejnost při tomto stavu věcí očekávala. Je na místě, aby radní rezignoval i na funkci zastupitele, protože důvěru svých voličů zcela zklamal,“ konstatoval opoziční zastupitel Jan Horký (SpP).

Na rezignaci Michala Záchy ve funkci radního reagují i Piráti. „Nemyslím, že je vhodné, aby člověk obviněný z korupce, navíc součástí organizované skupiny, dál rozhodoval o veřejných záležitostech. Tak, jak pan Zácha rezignoval na funkci v krajském zastupitelstvu, by měl rezignovat i na křeslo v městském zastupitelstvu. Pokud by dál rozhodoval o záležitostech města, je to výsměch občanům a podkopává to důvěru ve veřejné instituce,“ uvedl pirátský zastupitel Petr Dostalík, který je podle svých slov zklamán i komunikací ze strany vedení města.

Betonové zátarasy byly instalovány v místě pro přecházení na frekventované silnici v ulici Velké Novosady v Přerově, kde došlo minulý týden k tragické nehodě chodkyně.
Nebezpečné místo v Přerově, kde zemřela mladá žena, uzavřely zátarasy

„Město opakuje strategii nedostatečné komunikace, kterou projevilo už dříve v otázce požáru ve Strojaři nebo soudního sporu VaKu se společností Jana. Očekáváme jasné vyjádření primátora o krocích, které budou následovat,“ řekl Dostalík.

Poměrně ostré vyjádření přišlo od zastupitelů za SPD. „Zdá se, že v Přerově je možné všechno. Připadá mi, že ve světle posledních informací není možné tolerovat koalici, která je z mého pohledu nedůvěryhodná. Důvěryhodnost této koalice tím, že se pan Zácha k jednání přiznal, padá. Kdokoliv kdykoliv z ODS s něčím přijde, může to vzbudit pochybnosti,“ shrnul Dan Chromec, zastupitel za SPD.