„Zácha se vzdal ke 30. listopadu nejen funkce přerovského radního, ale i zastupitele. Jména nových členů rady a zastupitelstva budou známa v pondělí 4. prosince,“ uvedla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová. Už dříve Michal Zácha rezignoval i na funkci náměstka olomouckého hejtmana pro dopravu a ze svých řad ho vyškrtla také ODS.

Michal Zácha (ODS), náměstek olomouckého hejtmana pro dopravu
Zácha rezignoval na funkci radního. Opozice chce, aby skončil i jako zastupitel

Policie po zátahuNárodní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinila třináct osob z nezákonného ovlivňování veřejných zakázek v oblasti dopravních staveb - mezi nimi byl i Michal Zácha. Policie je viní z přijetí úplatku, podvodu či zneužití pravomoci úřední osoby. Většina ze třinácti obviněných v této kauze se k trestné činnosti, která je jim kladena za vinu, doznala a byla propuštěna na svobodu. Ve vazbě skončil pouze podnikatel Robert Knobloch, později byl propuštěn na kauci.

Michal Zácha, náměstek olomouckého hejtmana pro oblast dopravy
Zásah NCOZ na úřadě v Olomouci: kromě Záchy zadržen i další funkcionář ODS

„Jedná se o trestné činy dílem dokonané a dílem ve stádiu pokusu. Většině obviněných je kladeno za vinu spáchání těchto trestných činů ve prospěch organizované zločinecké skupiny a rovněž i trestný čin účasti na organizované zločinecké skupině,“ shrnul už dříve vrchní státní zástupce Radim Dragoun.

Dvouletá sledovačka přinesla výsledky

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu sledovali více jak dva roky, jak se v Olomouckém kraji ovlivňují veřejné dopravní zakázky. Z usnesení o zahájení trestního stíhání vyplývá, že na korupci u dopravních zakázek v Olomouckém kraji šla částka 46 milionů korun. Stavební firmy měly obviněným politikům a úředníkům platit také luxusní dovolené nebo mobilní telefony.