„Pro turisty máme v těchto dnech připraveno větší množství informačních a propagačních materiálů. Zajímavé jsou třeba brožury, z nichž se každá zaměřuje na jinou cílovou skupinu. Podle ní je pak zvolen i vzorový program. Turisté určitě využijí i Průvodce Olomouckým krajem,“ prozradila Lenka Dočkálková z Městského informačního centra v Hranicích.

Speciální služby pro turisty nabízí v Lipníku nad Bečvou. „Od května do září se u nás turisté mohou zúčastnit bezplatné komentované prohlídky městské památkové rezervace. S průvodcem se tak lidé mohou dostat do míst, která jsou jinak veřejnosti nepřístupná,“ řekla Věra Saňková z Turistického informačního centra v Lipníku nad Bečvou. J

ak uvedla Marie Hloušková z Turistického informačního centra v Přerově, návštěvníky především zajímají kulturní památky, ale ptají se také na dobrou místní restauraci. Podobnou zkušenost mají pracovnice i v Městském kulturním středisku v Kojetíně.

„Místní se často dotazují na názvy ulic, na sídla firem, popřípadě na otevírací dobu. Během školního roku k nám často chodí i žáci základních škol, kteří mají zjistit podrobnější informace ze svého regionu,“ uvedla Pavlína Dvořáková z Městského kulturního střediska v Kojetíně.

Kromě místních obyvatel, kteří do informačních center chodí celoročně, jsou v létě častými návštěvníky těchto středisek také zahraniční turisté. „Je sice pravda, že k nám nejčastěji zavítají Němci a Holanďané, ale jazykově musíme být vybaveni také například pro Angličany. Informační brožurky máme hned v několika jazycích,“ vysvětlila Lenka Dočkálková z Městského informačního centra v Hranicích.

Pokud si pracovnice v Informačních centrech neví s dotazem rady, většinou používají internet, nebo se snaží návštěvníka nasměrovat tam, kde by mu potřebná informace byla poskytnuta. „Například jednou u nás byla paní, která chtěla něco vědět o agamě vodní. Tak jsme ji poslali do knihovny, kde si v encyklopedii určitě našla příslušné informace,“ řekla s úsměvem Dočkálková.