Nízkopodlažní autobusy společnosti SAD Trnava ale dál brázdí ulicemi města – nyní pod značkou dceřiné firmy Dopravní a logistická.

„Pokuta byla uložena společnosti SAD Trnava, která v Přerově provozovala městskou hromadnou dopravu do listopadu loňského roku, ve správním řízení. Důvodem bylo, že firma podnikala na území České republiky protiprávně. Sankce se pohybovala v dolní polovině sazby, stanovené zákonem. Maximální výše je až do 500 tisíc korun,“ konstatoval mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Slovenský dopravce vypověděl městu smlouvu letos na jaře, protože podle stanoviska ministerstva nemůže v Česku provozovat hromadnou dopravu zahraniční firma. Pro cestující se však nic nezměnilo. Od 1. prosince zajišťuje tyto služby dceřiná společnost SADu Trnava Dopravní a logistická.

Rozdílné názory

Zatímco radní vysvětlovali odchod přepravce tím, že měl nepřiměřené nároky na uhrazení finančních ztrát a nedošlo k dohodě, zástupci vedení firmy SAD Trnava uvedli jako hlavní důvod vypovězení služeb jednoznačný verdikt ministerstva.

Stanovisko vedení společnosti SAD Trnava se v úterý Deníku nepodařilo získat. Místopředseda představenstva Marek Antoňák ale již dříve v této souvislosti uvedl, že firma není viníkem situace.

„Celý problém je problémem města, jeho špatným zadáním veřejné zakázky, která neměla být mezinárodní, a pokud ano, měly být jasně stanoveny podmínky, za nichž bude zahraniční dopravce po podpisu smlouvy provozovat dopravu nově založenou společností v České republice,“ konstatoval.

Kritika opozice

Na stejnou skutečnost nyní upozorňují i opoziční zastupitelé ze strany Společně pro Přerov, podle nichž si měl magistrát takovou zásadní informaci pohlídat.

„Pochybení je jednoznačně na straně příslušného odboru dopravy magistrátu, od toho se totiž odvíjí i problém špatně uzavřené smlouvy. Magistrát byl už před těmi dvěma lety povinen zjistit si všechny náležitosti. Pokud město zjistí, že je provozovatelem cizí subjekt, nemůže přece vydat patřičné povolení,“ soudí o tom zastupitel Vladimír Puchalský (SpP).

Úředníci přerovského magistrátu ale pochybení odmítají.